Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Tüplü Yarı Bodur Ginger Gold Elma Fidanı(Anaç mm106)
Tüplü Yarı Bodur Ginger Gold Elma Fidanı(Anaç mm106)
Tüplü Yarı Bodur Ginger Gold Elma Fidanı(Anaç mm106)
Kategori : Ginger Gold Elma
Ürün Adı : Tüplü Yarı Bodur Ginger Gold Elma Fidanı(Anaç mm106)
Fiyat : 19,92 TL + KDV
Fiyat :
21,51 TL
(212.949 Puan)
İndirimli : 21,29 TL
Havale : 20,87 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
4,01 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Ginger Gold Elma Çeşidi ve Özellikleri

Yılın her zamanında rahatlıkla dikilebilen Tüplü Aşılı Yarı Bodur Ginger Gold Elma Fidanı, yarı bodur elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar üzerine aşı yapılarak üretilmektedir.Ginger gold elma çeşidinin çiçeklenme dönemi orta olup meyve rengi sarı ağırlı ise 170-210 gram arasındadır.Ginger Gold Elma ,Anna elmanın hemen arkasından hasat edilmektedir.Tozlayıcı olarak gala Elma gurubu ve golden elma çeşitleri kullanılabilir.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü yarı bodur elma fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,yarı bodur elma anaçları üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak elma fidanının elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı yarı bodur elma fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı yarı bodur elma fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplü fidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı yarı bodur elma fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Tüplü aşılı elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani elmaanacı,yarı bodur anaç mm106 anacı, bodur anaç olarak m9 anacı kullanılmaktadır.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan tüplü aşılı elma fidanlarında kullanılan anaç yabani elma fidanlarıdır.Yarı bodur elma fidanlarında kullanılan anaç mm106, bodurlarda ise m9 anacı kullanılmaktadır.

Aşılı Tüplü Yarı bodur elma Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Tüplü aşılı yarı bodur elma fidanları fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü aşılı yarı bodur elma fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen tüplü aşılı yarı bodur elma fidanı çeşitlerinden bazıları ,tüplü erkenci anna yarı bodur elma,tüplü summer red yarı bodur elma,tüplü gala yarı bodur elma çeşitleri, fuji yarı bodur elma çeşitleri, golden yarı bodur elma, granny smith yarı bodur elma, joremini yarı bodur elma, jonagold yarı bodur elma, breaburn yarı bodur elma, pink lady yarı bodur elma çeşitleridir.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma FidanlarınıDikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Tüplü aşılı yarı bodur elma fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde bekletebilirsiniz.Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşılı Tüplü Yarı bodur elma Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli-Nasıl Ekilmeli-Dikilmelidir??

Tüplü Aşılı yarı bodur elma fidanıçukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü aşılı yarı bodur elmafidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Tüplü Aşılı yabani elma anaçlı elma fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Bu dikim mesafesinde 1 er metre artırma yapabilirsiniz.Yarı bodur aşılı elma fidanlarında ise fidanlar arası 3 sıralar arası 5 metre olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.

Tozlayıcı elma Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı elma fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan yarı bodur elmadaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan elma fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan elma çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin granny smith elma fidanının tozlayıcısı golden elmakullanılabilmektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

2 Yaşlı Dikilen Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı aşılı tüplü yarı bodur elma fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü yarı bodur elma fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök yarı bodur elma fidanlarında ise kasım ayı fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanlarının Yaşı Nedir? ve Tüplü Aşılı Yarı bodur elma Fidanları Nasıl Ambalajlanıp Gönderilmektedir?

Satışta olan tüplü aşılı yarı bodur elma fidanlarının yaşı 2 olup sadece tüplü fidan göndermek için tasarlanan özel tasarım karton kutularda gönderilmektedir.Ürünle beraber gönderilecek tüplü fidan kutusunu, tüplü aşılı yarı bodur elma fidanların hemen yanında görebilirsiniz.Ürünlerle beraber ürün dikim klavuzları gönderilmektedir.Ürün kargoda bekleme süresi maksimum 2 haftadır.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Yarı bodur elma Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Yarı bodur elma Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adınaçok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Elma Yetiştirici Bilgileri

Elma Üretim Miktarı:

Ülkemiz yaklaşık 2,5 milyon tonluk üretimle dünya elma üretiminde Çin, ABD ve Fransa’nın ardından 4. sırada yer almakla birlikte. elma ihracatımız 25–30 bin ton gibi çok düşük düzeylerdedir. Elma ihracatının arttırılması için dış pazarın talep ettiği çeşitlerin standartlara uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.

Elma Yetiştiriciliğinde İklim ve Toprak İsteği:

Akdeniz ve Ege bölgesinin 300- 800 m rakımlı kesimlerinde kış soğuklama ihtiyacı 7,2 ºC’ nin altında 600- 1200 saat arasında olan Jersey Mac, Vista Bella, Summer Red, Red Star, Anna, Golden Dorset, Wiliams Pride ve Gala Grubu yazlık ve güzlük elma çeşitler önerilmektedir. Geçit ve İç Bölgelerde soğuklama ihtiyacı 1500–2500 saat arasında olan, uzun süre depolanabilen kışlık çeşitlerin yetiştirilmesi önerilmektedir. Elmalar aktif kireç oranı %25 12’nin üzerinde ve ağır bünyeli toprakları sevmez.

Elma Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı:

Elma klon anaçları üzerinde 2. yıldan itibaren ürün alınmaya başlanılmakta, tam verim çağı olan 7. yaşta ise dekara 8–10 ton ürün alınabilmektedir. Tam bodur M 9 ve bu anaçtan geliştirilen Pajam 1, Pajam 2 ve EMLA 9 gibi anaçlar fitoptoraya dayanıklı olup ateş yanıklığı bakteriyel hastalığına kısmen hassastır. Bu anaçlarla 3- 3,5 m yüksekliğe kadar çıkan telli destek sistemi ile bahçeler kurulmalıdır. Tam bodur anaçlarla kurulan bahçelerde dikim sıklığı; sıralar arası, 3,5-4 m, sıra üzeri 1-1,5 m olmalıdır. Spur tip çeşitler tam bodur elma klon anaçları üzerine aşılanmamalıdır. Bodur M9 amaçları üzerinde kurulan bahçelerde dekara 166- 250 arasında, M26, M7 ve MM 106 yarı bodur klon anaçlarına aşılanan çeşitlerde dekara 65 -120 arasında, kuvvetli gelişen MM 111 klon anacında 50-85 arasında elma fidanı dikilebilir. MM 111 anacı diğer elma klon anaçlarına göre kurağa daha mukavimdir.

Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Önemli Klon Anaçları ve Çeşitler:

Son yıllarda ülkemizde elma yetiştiriciliğinde önemli bir dönüşüm başlamış. olup; M 9, M 26, M 7, MM 106, MM 111 gibi klon anaçlarının kullanımı hızla artmaktadır. Erkenci yazlık çeşitler içerisinde; Vista Bella, Jersey Mac, Summer Red ve Williams Star yer almaktadır. Önemli güzlük çeşitler, Ruby Gala, Royal Gala, Galaxy Gala, Mondial Gala, kışlık çeşitler; Jonagold, Scarlet Spur, Red Chief, Breuburn, Fuji, Red Chief, Pink Lady, Grany Smith gibi çeşitler olup dış talebin yoğun olduğu bu çeşitlerin yetiştiriciliği hızla artmaktadır. Özellikle Grany Smith gibi güneş yanıklığına hassas olan çeşitlerle kurulan bahçelerde ağaçların üzerine ışık geçişini farklı oranlarda engelleyen örtü materyalleri önerilmektedir.

Elma Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ve Meyve Seyreltmesi:

Elma bahçelerinde değişik doruk dallı, modifiye lider ve ince iğ gibi terbiye sistemleri uygulanmaktadır. Yeterli ürün alınabilmesi için %2510-15 oranında dölleyici çeşit bulundurulmalıdır. Standart büyüklükte ürün elde edilebilmesi için mutlaka elmalarda seyreltme yapılması zorunludur. Bir çiçek huzmesinde mevcut olan meyvelerden ortadaki ana meyve bırakılmalı, diğer meyveler kopartılmalıdır. Kimyasallarla yapılan seyreltmede tam çiçeklenmeden yaklaşık 20-25 gün sonra yapılmalıdır.

Hastalık ve Zararlılar; Elma küllemesi, Elma karalekesi, Monilya ve elma virüsleri önemli hastalıklar, Elma ağ kurdu, Elma iç kurdu, Elma pamuklu biti önemli zararlılar ararsında yer almaktadır.

 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.