Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Tüplü Erkenci Ninfa Kayısı Fidanı
Tüplü Erkenci Ninfa  Kayısı Fidanı
Tüplü Erkenci Ninfa  Kayısı Fidanı Tüplü Erkenci Ninfa  Kayısı Fidanı
Kategori : Ninfa
Ürün Adı : Tüplü Erkenci Ninfa Kayısı Fidanı
Fiyat : 13,06 TL + KDV
Fiyat :
14,10 TL
(139.594 Puan)
İndirimli : 13,96 TL
Havale : 13,68 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
2,63 TL den başlayan taksitlerle!!

Erkenci Ninfa Kayısı Çeşidi ve Özellikleri

Tüplü aşılı sertifikalı Ninfa Kayısı Fidanı, kayısı fidanı üretiminde kullanılan anaçlar üzerine aşı yapılarak üretilmektedir.Ninfa Kayısıagaçları yayvan gelisen, meyveleri orta büyüklükte ,raf ömrü kısa olan ve hasadına erken baslanan verimi gayet iyi olan bir kayısı çeşidirdir.Sahil bölgelerine dikimi yaygındır.Ninfa kayısı çeşidi turfanda çıkan bir çeşittir.Ağaç gelişimi hızlı olup yetişkin bir ninfa ağacından 100-150 kg meyve alınabilmektedir.

Tüplü Aşılı Kayısı Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü kayısı fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni kayısı çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı kayısı fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı kayısı fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplü fidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı kayısı fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Kayısı Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Tüplü aşılı Kayısı fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani kayısıanacı,yarı bodur anaç myrobolan 29c anacı, bodur anaç olarak ısthara ferciana anacı kullanılmaktadır.

Tüplü Aşılı Kayısı Fidanın Kullanılan AnaçlarNedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı tüplü kayısı fidanlarında kullanılan anaç yabani kayısı anaçlı kayısı fidanlarıdır.Yarı bodur kayısı fidanlarında kullanılan anaç myrobolan 29c , bodurlarda ise isthara anacı kullanılmaktadır.

Tüplü AşılıKayısı Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Tüplü aşılı kayısı fidanları fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

Tüplü Aşılı Kayısı Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü aşılı kayısı fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen tüplü aşılı kayısı fidanı çeşitlerinden bazıları , ninfa kayısı, trintina kayısı, aldeniz kayısı, bebeko kayısı, al kayısı, tokalıoğlu, hasanbey kayısı, hacıhaliloğlu kayısı, soğancı, vitello kayısı, Karacabey kayısı, roksana kayısı,İtalyan tokalı kayısı çeşitleridir.

Tüplü Aşılı Kayısı Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Tüplü aşılı kayısı fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde bekletebilirsiniz.Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşılı Tüplü Kayısı Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli-Nasıl Ekilmeli-Dikilmelidir?

Tüplü Aşılı kayısı fidanı çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü aşılı kayısı fidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Kayısı Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Kayısı Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Kayısı fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Aşılı TüplüYabani Kayısı Anaçlı Kayısı Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı yabani kayısı anaçlı tüplü kayısı fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

Tozlayıcı Kayısı Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı kayısı fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan kayısıdeki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan kayısı fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan kayısı çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin can kayısı fidanının tozlayıcısı cin kayısı çeşididir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

2 Yaşlı Dikilen Aşılı Tüplü Kayısı Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen yabani kayısı anaçlı bir tüplü aşılı kayısı fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Tüplü Aşılı Kayısı Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü kayısı fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök kayısı fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök kayısı fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Tüplü Aşılı Kayısı Fidanlarının Yaşı Nedir? ve Tüplü Aşılı Kayısı Fidanları Nasıl Ambalajlanıp Gönderilmektedir?

Satışta olan tüplü aşılı kayısı fidanlarının yaşı 2 olup sadece tüplü fidan göndermek için tasarlanan özel tasarım karton kutularda gönderilmektedir.Ürünle beraber gönderilecek tüplü fidan kutusunu, tüplü aşılı kayısı fidanların hemen yanında görebilirsiniz.Ürünlerle beraber ürün dikim klavuzları gönderilmektedir.Ürün kargoda bekleme süresi maksimum 2 haftadır.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Kayısı Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Kayısı Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adınaçok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır. Kayısı Yetiştiriciliği

Üretim Miktarı ve Ticareti; Ülkemiz 20'lik payla ilk sırada yer ülkemizi İran, İtalya, Pakistan ve İspanya izlemektedir Alırken kayısı üretiminde%25 500,000 üretim miktarı ile dünya tonluk yaklaşık. Dünya taze kayısı ihracatında Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve ABD ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya kuru kayısı üretiminde Ülkemizin payı%25 70'ler düzeyindedir. Taze kayısı ihracatının Arttırılması için dış pazarın talep ettiği sofralık çeşitlerin standartlara uygun olarak Yetiştirilmesi gerekmektedir. Ülkemizin özellikle iklim avantajlarını kullanarak Akdeniz ve Ege bölgeleri sahil bantlarında ihracata yönelik sofralık Erkenci kayısı üretimini artırmasında yarar vardır.

Kayısı Yetiştiriciliğinde İklim ve Toprak İsteği

Kayısı yazları sıcak ve düşük Kışları ise uzun ve yağışlı olan yerleri sever. Malatya yöresi bu nedenle kayısı yetiştiriciliği için ideal bir bölgedir. Kayısı ağaçlarının tomurcukları kışın -25 ° C 'ye kadar dayanmakla birlikte şeftalilere göre dayanımları daha zayıftır. Kayısı çiçekleri erken dönemde çiçek açtıkları için bazı bölgelerde ilkbahar geç donlarından zarar görürler. Çiçekleri -2,2, -2,5 ° C'ye, küçük meyveler ise; -0,5-0,8 C ° 'ye kadar dayanır. Sahil kesimlerinde kayısılarda Çil (kızıl leke), külleme gibi Mantarı hastalıklar görülebilir. Gerekli toplam sıcaklığın yerlerde kayısılar tam olgunlaştığında safra tatlanmamakta, ekşi olmaktadır tamamlanmadığı. Kayısılarda soğuklama ihtiyacı Japon erikleri ve bademden fazla, armut ve elmalara göre daha azdır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde sofralık Aprikoz ve Hacihaliloğlu çeşitleri soğuklama sürelerini tamamlayamaz. Soğuklama ihtiyacı (7,2 ° C 'nin altındaki toplam süre) çeşitlere 600 ile 1.600 saat arasında değişmektedir göre.Kayısı geçirgen organik maddesi zengin, iyi havalanan, sıcak bünyeli tınlı, tınlı Kireçli toprakları sever. Nemli, ağır bünyeli, kirli toprakları ise sevmezler. Kirece dayanımı bademle eşdeğer olup şeftaliden fazladır.

Bahçe Tesisi, Anaç Kullanımı ve Önemli Çeşitler

Kayısılarda kurulacak Bahçelerde çöğür anacı kullanılmışsa aralık Dikim Mesafeleri; 7x7m, 8x8m olarak, Klon anacı kullanılmışsa 5x5m yada sıra üzeri 4m, sıralar arası 5m olarak uygulanabilir.

Kayısı çeşitlerinin önemli bir kısmı kendine verimli olmakla birlikte bazı çeşitlerde kendine uyulmazlık belirleniştir. Bahçe tesisinde ana çeşitle aynı dönemde çiçeklenen dölleyici çeşidin%25 10-15 oralarında bahçeye dikilmesinde yarar vardır.

Kayısılarda en çok kayısı ve zerdalilerin tohumları ANAÇ olarak kullanılmakladır. Bu anaçlar kurak koşullara ve nematodlara dayanıklıdır. Myrobalan erik çöğürleri ile Myrobalan 29-C, Saint Julien A, Saint Julien 655 / 2 ve Myrobalan GF 31 Klon anaçları özellikle ağır bünyeli ve nemli topraklarda kullanılmaktadır. Önemli sofralık çeşitler Ninfa, Aurero, Precoce Thirinte, P. Colomer, Beliana, Perfection, Roxana, Goldrich, yerli Çeşitlerimiz, Hacihaliloğlu, Tokaloğlu, Şekerpare, Soğancı, Çöloğlu, Hasanbey, Alyanak, Şam, Kabaaşı, Aprikoz ve Karacabey'dir.

Kayısı Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ve Budama; Kayısılarda Ağaçlar kuvvetli gelişir ve yayvan taç oluşturur bu nedenle kayısılarda genellikle GOBLE terbiye sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde güneşlenme ve meyvelerin renklenmesi daha iyidir Aşırı güneşlenmenin olduğu. yerlerde değişik doruk dalli terbiye sistemi uygulanmalıdır. Kayısı diğer sert çekirdekli meyvelerden Şeftali, erik, kiraza göre daha az Budama ister. Verime yatmış kayısılarda aşırı Budama kurumalara neden olabilir. Özellikle ilk yıllarda haziran ayının ilk iki haftası yapılacak yaz budaması ağaca verilecek terbiye sistemi açısından önemlidir. Meyve oluşumu 2 3 dallarda olduğu için bu dalcıkların budamada korunmasında yarar vardır

Kayısı Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlılar; Kök çürüklüğü, Monilya, Apofleksi, (geriye doğru ölüm), Sarka (Erik Pox), Çil (yaprak delen-kızıl leke, zam hastalığı, önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Yaprak Bitleri, yazıcı Böcekler, tomurcuk tırtılları, Akdeniz Meyve sineği, önemli zararlılar arsında yer almaktadır.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.