Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Tüplü Kardinal(Cardinal) Üzüm(Asma-Bağ) Fidanı
Tüplü Kardinal(Cardinal) Üzüm(Asma-Bağ) Fidanı
Tüplü Kardinal(Cardinal) Üzüm(Asma-Bağ) Fidanı Tüplü Kardinal(Cardinal) Üzüm(Asma-Bağ) Fidanı
Kategori : Kardinal
Ürün Adı : Tüplü Kardinal(Cardinal) Üzüm(Asma-Bağ) Fidanı
Fiyat : 21,20 TL + KDV
Fiyat :
22,90 TL
(226.710 Puan)
İndirimli : 22,67 TL
Havale : 22,22 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
4,27 TL den başlayan taksitlerle!!

Kardinal Üzüm Çeşidi ve Özellikleri

Satışı yapılan Tüplü aşılı Kardinal Üzüm fidanıüzüm fidanı üretiminde kullanılan amerikan asma anaçları üzerine aşı yapılarak üretilmektedir.Kardinal Üzüm Tane rengi kırmızı-mor arasında,yapısı yuvarlak,tanesi cok iri olan bir çeşittir.Cardinal üzümüsalkımı dallı konik-silindirik olup bir salkım 500-600 gram gelmektedir.Salkım seyrek olmaktadır.Olgunlasma erken olup tavsiye edilen yöreler Akdeniz,Marmara ve Ege bölgesidir.

Tüplü Aşılı Üzüm Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü üzüm fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni üzüm çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı üzüm fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı üzüm fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplü fidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı üzüm fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Üzüm Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Bağ fidanı üretiminde Kireçli ve kıraç araziler için 41b anacı, kumlu ve taban suyu yüksek olan araziler için 5b, kıraç orta kireçli araziler için 1103 paulsen, çok kumlu araziler için 110R, kurak ve kireçli arazilerde ise 140 Ruggeri anaçları kullanılmaktadır.

Tüplü Aşılı Üzüm Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Aşılı bağ tüplü fidanı üretiminde kullanılan anaçlar ,kireçli ve kıraç araziler için 41b anacı, kumlu ve taban suyu yüksek olan araziler için 5b, kıraç orta kireçli araziler için 1103 paulsen, çok kumlu araziler için 110R, kurak ve kireçli arazilerde ise 140 Ruggeri anaçları kullanılmaktadır.E-fidancim.com üzerindeki aksi belirtilmediği sürece kullanılan bağ anaçları 41b Amerikan asma anacıdır.

Tüplü Aşılı Üzüm(Bağ-Asma) Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Tüplü aşılı üzüm(bağ) fidanları fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

Tüplü Aşılı Üzüm Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü aşılı üzüm fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen tüplü aşılı üzüm fidanı çeşitlerinden bazıları , red globe üzümü,alphonse üzümü, kabarcık üzümü, hatun parmağı , öküz gözü üzümü, kalecik karası üzümü, italia üzümü, yelen üzümü, early sweet üzümü, çekirdeksiz üzüm çeşitleri,Victoria üzümü, Yalova karası üzümü, big perlon üzümü çeşitleridir.

Tüplü Aşılı Üzüm FidanlarınıDikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Tüplü aşılı üzüm fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde bekletebilirsiniz.Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşılı Tüplü Üzüm Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli-Nasıl Ekilmeli-Dikilmelidir?

Tüplü Aşılı üzüm fidanı çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü aşılı üzüm fidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Üzüm Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Üzüm Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Üzüm fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Aşılı Tüplü Amerikan Asma Anaçlı Üzüm Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı tüplü bağ(üzüm) fidanlarını fidanlar arası 2 metre , sıralar arası 3 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Güçlü topraklarda bu dikim mesafesini fidanlar ve sıralar arası 3 er metre olacak şekilde yapabilirsiniz.

Tozlayıcı Üzüm Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı aşılı bağ(üzüm) fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan bağ(üzüm)daki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan bağ(üzüm) fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan bağ(üzüm) çeşitleride meyve vermektedir. Bağ(üzüm) çeşitlerinin hemen hemen çoğu kendine verimli çeşitlerdir.Sadece bazı çeşitlerde tozlayıcı gereksinimi profesyonel bahçelerde kullanılmaktadır.Örneğin çavuş üzümünde kardinal veya horoz karası, hönüsü üzümünde köhnü veya horoz karası tozlayıcı olarak kullanılmaktadır.

2 Yaşlı Dikilen Aşılı Tüplü Üzüm Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı tüplü aşılı bir bağ(üzüm) fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Tüplü Aşılı Üzüm Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü üzüm fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök üzüm fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök üzüm fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Tüplü Aşılı Üzüm Fidanlarının Yaşı Nedir? ve Tüplü Aşılı Üzüm Fidanları Nasıl Ambalajlanıp Gönderilmektedir?

Satışta olan tüplü aşılı üzüm fidanlarının yaşı 2 olup sadece tüplü fidan göndermek için tasarlanan özel tasarım karton kutularda gönderilmektedir.Ürünle beraber gönderilecek tüplü fidan kutusunu, tüplü aşılı üzüm fidanların hemen yanında görebilirsiniz.Ürünlerle beraber ürün dikim klavuzları gönderilmektedir.Ürün kargoda bekleme süresi maksimum 2 haftadır.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Üzüm Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Üzüm Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Üzüm-Bağ Yetiştiriciliği İklim İsteği

Bağcılıkta başarının temel şartı bağ kurulacak yörenin iklim ve toprak faktörleri ile asmanın çok iyi bir uyuşma içinde olmasını temin etmektir. Bu nedenle bir yere bağ tesis ederken iklim, toprak, mevki - yön, anaç ve çeşit seçimi gibi unsurları iyice etüt etmek gereklidir.

Asma gelişme devresi oldukça uzun olan bir bitkidir. Günlük ısı ortalaması 10oC yi bulunca gelişmeye başlar ve sonbaharda ısı ortalaması bu derecenin altına düşünceye kadar gelişmesini sürdürür. Her üzüm çeşidi meyveleri iyi bir şekilde olgunlaştırmak için belirli bir ısı toplamına ihtiyaç gösterir. Bağ kurulacak bölgenin yıllık aktif sıcaklık toplamının en az 1600 oC derece olması gerekir. Rantabl bağcılık yapabilmek için, yıllık ortalama sıcaklık 9-21 oC ve sıcak aylar ortalaması 17-20 oC olmalıdır. Candolle asmanın gelişmesi için bir vegetasyon devresinde 2900 oC sıcaklık toplamına ihtiyaç olduğunu bildirmektedir. Erken olgunlaşan çeşitlerde tam çiçeklenmeden olgunluğa kadar geçen sürede 1600-2000 oC, geç olgunlaşanlarda ise 3000 oC ya da daha fazla sıcaklık toplamına ihtiyaç bulunur.

Asmanın kökleri derinlere gittiği için diğer bitkilere oranla daha az yağış alan yerlerde de yetişebilir. Yıllık yağış miktarı yanında, yağışın dağılımı bağcılık bakımından çok önemlidir.

Kış aylarında ve ilkbahar başlangıcında düşen yağmurlar asma için çok yararlıdır. İlkbaharın son döneminde ve yaz başlangıcında devam eden yağışlar özellikle mantari hastalıkların artmasına sebep olduğundan bağcılık yönünden sorunlar yaratmaktadır.

Bağcılıkta iklim faktörleri çok önemlidir. Şayet bir yerde ilkbahar donları omcaların sürgün sürme zamanına kadar devam ederse, yeşil aksam, -1, -2 oC nin altındaki ısıdan zarar göreceğinden bağ hasara uğrar. Sonbaharda erken gelen donlar da odun kısmının iyi odunlaşmasına engel olarak genç omcaların kurumasına sebep olur.

Rüzgarların bağlara çok etkisi vardır. Diğer iklim faktörleri müsait olmak şartıyla rüzgarlardan korunmuş yerler bağcılığa daha elverişlidir.

Uzun yılların gözlemlerine dayanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bağın iklim isteklerinin istenen düzeyde olduğunu, ilkbahar ve sonbahar geç donlarının bölge bağcılığında bir sorun oluşturmadığı söylenebilir.

Üzüm-Bağ Yetiştiriciliği Toprak İsteği

Asma kökleri derine giden bir bitkidir. Bu yüzden yumuşak dokulu topraklardan hoşlanır. Bağlar yazları kurak veya az yağışlı yerlerde en iyi geliştiğinden bağ toprağının derin ve su tutma kapasitesinin yüksek olması istenir. Toprak yapısı köklerin gelişmesine müsait olduktan sonra fakir topraklarda bile yetişir. Yerli asmalar kendi kökleri üzerinde yetiştirildiğinde topraktaki kirece oldukça fazla tolerans gösterirler. Fakat, Amerikan asma anacı kullanılması gerekirse, toprak seçimine dikkat edilmesi gerekir.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.