Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Tüplü Fernor Ceviz Fidanı
Tüplü Fernor Ceviz Fidanı
Tüplü Fernor Ceviz Fidanı
Kategori : Fernor
Ürün Adı : Tüplü Fernor Ceviz Fidanı
Fiyat : 25,65 TL + KDV
Fiyat :
30,27 TL
(299.683 Puan)
İndirimli : 29,97 TL
Havale : 29,37 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
5,64 TL den başlayan taksitlerle!!

Fernor Cevizi Çeşidi ve Fidanı Özellikleri

Tüplü Aşılı Fernor cevizi fidanı; ceviz çöğürü üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanılarak üretilmektedir.Fernor cevizi Franquette x Lara ® melezidir. Fransa’da son yıllarda kurulan ceviz bahçelerinin önemli bir kısmı Fernor ceviz çeşidi ile kurulmaktadır. Lateral( yan ) dallarda meyve veren çeşit, geç yapraklanıp (Franquette çeşidinden 2-3 gün önce) erken dönemde meyveye yatmaktadır. Fernor cevizinin kabuklu meyve ağırlığı, 10-12 g, iç ağırlığı 4.5-5.4 g, iç oranı %25 42-47 arasında olup iç kalitesi çok iyidir.Fernor cevizinin 1000 rakım verine dikilmesi tavsye edilir, tüplü aşılı sertifikalı fernor ceviz fidanı ve diğer tüplü meyve fidanı çeşitlerini E-fidancim.com üzerinden 7/24 sipariş verebilir ve 12 ay boyunca dikimini yapabilirsiniz.

Tüplü Aşılı Sertifikalı Fernor Ceviz Fidanı Diğer Özellikleri

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Ne Demektir?

Tüplü aşılı ceviz fidanı ,kökleri plastik torbada veya saksı içerisinde ve aşılanmış olan yılın 12 ayı dikilebilen ceviz fidanı demektir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü ceviz fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni ceviz çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı ceviz fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı ceviz fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplüfidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı ceviz fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Tüplü ceviz fidanı üretiminde kullanılan anaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidandır.Tüplü ceviz fidanı üretiminde kullanılan çöğürler yabani ceviz çöğürleridir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan tüplü klasik anaçlı aşılı ceviz fidanlarında kullanılan anaç yabani ceviz anaçlı ceviz fidanlarıdır.

Tüplü Aşılı Bodur Ceviz Fidanı Nedir?Tüplü Aşılı Bodur Ceviz Fidanı Varmıdır?

Tüplü Aşılı Bodur ceviz fidanı diye bir kavram yoktur.Böyle bir kavramın olabilmesi için ceviz fidanı üretiminde kullanılan klon anaç olması gerekir.Halk arasında aşılı cevizler erken verime oturduktan bodur ceviz olarak nitelendirilmiştir.

Aşılı Tüplü Aşılı Ceviz Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı tüplü ceviz fidanları, fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü aşılı ceviz fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen aşılı tüplü ceviz fidanı çeşitlerinden bazıları , şebin cevizi, Bilecik cevizi, Maraş 18 cevizi,Yalova cevizi çeşitleri, kaplan 86 cevizi, yavuz cevizi, chandler cevizi, franqueta cevizi, fernor cevizi, pedro cevizi, fernette cevizi, ceviz çeşitleridir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Tüplü aşılı ceviz fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde bekletebilirsiniz.Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Aşılı Tüplü Aşılı Ceviz Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ceviz fidanıçukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü aşılı ceviz fidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Ceviz Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Ceviz Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Ceviz fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Aşılı TüplüCeviz Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı tüplü ceviz fidanlarını fidanlar arası 8 metre , sıralar arası 8 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Bu dikim mesafesinde 2 şer veya 1 er metre artırma yapabilirsiniz.

Tozlayıcı Ceviz Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı ceviz fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan cevizdaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan ceviz fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan ceviz çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin şebin ceviz fidanının tozlayıcısı Bilecikceviz kullanılabilmektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı ile Açık Kök Aşılı Ceviz Fidanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tüplü aşılı ceviz fidanı yılın 12 ayı dikilebilen cevizfidanı olup açık kök aşılı cevizfidanı ise kasım nisan ayları arasında dikilebilen ceviz fidanı demektir.Tüplü ceviz fidanlarının kökleritoprak içerisinde olduğu için dikim esnasında yapılacak hataları telafi eder fakat açık kök ceviz fidanlarındaise yapacak olduğunuz dikimhatalarında(örneğin:fidan köklerini rüzgar alacak şekilde arazi üzerinde gezdirme) fidanın tutma yüzdesi azalacaktır. Fakat dikim kurallarına uyduğunuz taktirde ikisininde tutma yüzdesi aynı olacaktır.

Dikilen 2 Yaşlı Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani ceviz anaçlı bir ceviz fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 7. yıldan sonra olmaktadır..Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Tüplü Aşılı Ceviz Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü aşılı ceviz fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmaktadır.

Satışta Olan Tüplü Aşılı Ceviz Fidanlarının Yaşı Nedir? ve Tüplü Aşılı Ceviz Fidanları Nasıl Ambalajlanıp Gönderilmektedir?

Satışta olan tüplü aşılı ceviz fidanlarının yaşı 2 olup sadece tüplü fidan göndermek için tasarlanan özel tasarım karton kutularda gönderilmektedir.Ürünle beraber gönderilecek tüplü fidan kutusunu, tüplü aşılı ceviz fidanların hemen yanında görebilirsiniz.Ürünlerle beraber ürün dikim klavuzları gönderilmektedir.Ürün kargoda bekleme süresi maksimum 2 haftadır.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Ceviz Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Ceviz Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Cevizin İklim ve Toprak İstekleri

Ceviz ağacının en önemli niteliklerinden birisi, değişik toprak ve iklimlere kolayca uyum sağlamasıdır. Ceviz ağacının yetiştirilmesi uzun zamana bağlı olmakla beraber, 400-1800 saat soğuklama ihtiyacıyla dünya üzerinde en çok yayılan meyve türlerinden birisidir. Ceviz deniz seviyesinden 1700 m. yükseklikteki alanlara kadar yayılış gösterir. Mutedil iklim meyve türlerinden olan ceviz, hem yüksek ve hem de düşük sıcaklığa karşı hassastır.

Aşırı yaz sıcaklarında yeşil kabukta, yapraklarda yanmalar ve meyvelerde büzülmeler olmaktadır. Bu zararlanma -36 °C'de başlamakta, -43 °C'de çok şiddetlenmektedir. Geç sonbahara kadar gelişmesi devam eden genç ceviz ağaçlarının uç sürgünleri iyice olgunlaşmamış ise -10 °C'de zarar görmektedir. Sonbaharın erken donlarında -9 °C ile -12 °C'de odunlaşmamış sürgünler zararlanır. Geç ilkbahar donları; tomurcukların kabarma zamanında daha fazla zarar yapar. Tomurcuklar kapalı olduğu dönemde -3°C'ye, tam çiçeklenme döneminde -1°C’ye kadar dayanabilir. Çiçek döneminde soğuktan zararlanma daha sık görülür.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Toprak İsteği

Ceviz ağaçları toprak bakımından seçici olmamakla beraber, taban suyu seviyesi 2.5-3.0 metreden yukarı olmayan, fazla su tutmayan, gevşek, süzek alüvyonlu topraklarda daha iyi gelişir. Su tutan killi topraklarda ve durgun sulu yerlerde gelişemez. Ceviz ağacının gelişmesi ilkbahardan başlayarak meyvenin olgunlaşıp yere düşeceği zamana kadar devam eder. Ceviz kökleri kazık köklü olup, derine uzadıklarından alt kısımları rutubetli olan, derin ve yumuşak topraklar yetiştiricilik için daha uygundur.

Fazla oranda kireç ihtiva etmeyen ve su tutmayan, nemliliğini muhafaza eden derin topraklarda iyi gelişir. Verimli topraklarda veya gübreleme, sulama gibi kültürel tedbirlerle verimliliği arttırılan topraklara dikildiğinde, cevizlerde gelişmenin hızlandığı ve meyve veriminin arttığı görülür.

Ceviz ağaçları her ne kadar yazları bol güneşli, kışları ılıman geçen, soğuk rüzgarlardan korunmuş vadilere daha çok uyum sağlamışsa da, soğuklama ihtiyacı, uyanma ve kış dinlenme periyotları dikkate alınarak bahçe kurulduğunda, kışı sert geçen yerlerde de yetiştiği görülmektedir.

Yer seçimi bakımından ceviz tarımını sınırlayan en önemli faktörlerden birisi, taban suyu seviyesi ve suyun kalitesidir. Fazla nem ve durgun sular kökler için gerekli oksijenin alınmasını engeller, bu nedenle kök gelişimi yavaşlar ve ağacın gelişmesi durur.

Yaprak damar araları açık yeşil, damarlar ise kahverengi bir renk alır, sürgün uçlarında kurumalar görülür. Yüksek taban suyu seviyesi drenaj kanalları açılarak düşürülmediği durumda da birkaç yıl içinde ağaç tamamen kurur. Bu bahçelerde fidanlar gelişme çağında iken hiçbir gelişme noksanlığı ve belirti göstermemesine karşılık, 5-7 yaşlarındaki fidanlar 5-6 m boy aldığında, cevizlerin gelişme düzeni bozulur ve bahçede taban suyunun daha yüksek olduğu yerlerden başlamak üzere, ağaçlar kurumaya başlarlar. Ceviz, toprak tuzuna dayanım yönünden orta derecedeki meyveler sınıfına girmektedir. Toprak ve suyun tuzluluğu ceviz yetiştiriciliği açısından önemlidir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Budama

Ceviz için en uygun terbiye sistemi ‘Değiştirilmiş doruk dallı’ (Modifiye lider) sistemdir. İlk 2-3 yıl terbiye sisteminin oluşturulması tamamlanmalıdır.

- İleriki yıllarda verim budaması büyük önem taşır. Cevizde kalın dal kesiminden kaçınmak gerekmektedir. Ancak ağaç üzerindeki 0.5-3 cm kalınlığındaki dallardan çıkarma işlemi yapılmalıdır.

- Yine gelişme döneminde bitkiler üzerindeki ince dallardan alınabilir. Buda kışın bitki üzerinden aşırı dal çıkarımının önüne geçer. Kalın dal çıkarılması gerekiyorsa mutlaka aşı macunu ile kesik yüzey kapatılmalıdır. Budama sonucunda oluşan artıklar mutlaka toplayıp uzaklaştırmalıdır.

Uç alımı kesinlikle yapılmamalıdır. Çünkü dişi çiçekler yıllık sürgünlerin ucunda teşekkül etmektedir. Budama da;yan dallarda meyve veren çeşitlerde derin olmamak üzere uç alımı yapılabilir. Yan dallarda meyve verme eğilimi az olan çeşitlerde uç alımı kesinlikle yapılmamalıdır.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Sulama

- Ceviz kurağa dayanıklı bir bitki olmasına rağmen sulama ile verim artmaktadır. Su ağacın gelişmesine, iç oluşumuna iyi olmasına meyve gözü teşekkülüne olumlu etkide bulunur.

- Sulama imkanı mevcutsa salma sulama , damlama sulama gibi sulama teknikleri kullanılabilir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, cazibe (salma) sulamalardan sonra bahçede oluşacak olan kaymak tabakasının kırılmasıdır.Ayrıca sulama suyunun bitkinin kök boğazına değdirilmemesine dikkat etmek gerekir. Ekolojilere göre değişmekle birlikte yıllık su ihtiyacı 1300-1500 mm.’dir.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Hasat

Bölgeler ve çeşitlere göre hasat zamanı Eylül başı ile Ekim ortalarına kadar devam eder.Hasat tarihini belirlemede en önemli kriter Perikap’ ın çatlayıp kuruması (1/3) ve meyve kabuklu halde iken Higrometre ile takribi %2515 nem ihtiva ettiğinde hasat işlemi gerçekleştirilmelidir.Hasat edilen meyveler kabuklu olarak gölgede kurutulmalıdır. Hasat esnasında ağaç üzerinde yara dokusu açılmamalıdır. Ağaç dibine dökülen meyveler bir an evvel yeşil dış kabuklarından ayrılıp Kurulmaya bırakılmalıdır.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 1
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.