Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Tüplü Bodur ARBEQUINA Zeytin Fidanı
Tüplü Bodur  ARBEQUINA Zeytin Fidanı
Tüplü Bodur  ARBEQUINA Zeytin Fidanı
Kategori : Arbequına
Ürün Adı : Tüplü Bodur ARBEQUINA Zeytin Fidanı
Fiyat : 36,11 TL + KDV
Fiyat :
39,00 TL
(386.070 Puan)
İndirimli : 38,61 TL
Havale : 37,83 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
7,26 TL den başlayan taksitlerle!!
Arbequina Zeytini

Arbequina Zeytini, İspanya’nın kuzey doğusunda Katalonya bölgesinde bulunmuştur. Bugün toplam 55.000 hektarın üzerinde yetiştirilmektedir. Zeytinyağının kalitesi uluslararası pazarda çok değerlidir. Bugün Fransa ve Arjantin’de de yayılmıştır.Arbequina Zeytin çeşidi Yurdumuza 2006 sezonunda yeni girmeye başlamıştır.

 Arbequina’nın popülerliği yağının kalitesi ve tarımının kolay yapılabilmesi sayesindedir. Yüksek verimli ve erken verime yatabilen bir çeşittir.  Yoğun dikime müsade eder, kötü toprak koşullarına kolayca adapte olur ve soğuğa dayanıklıdır. Kendine verimlidir, peryodisite göstermez ve meyvesi safha safha olgunlaşır.

Arbequina’nın Katolonya’da IRTA tarafından klonal seleksiyonuna başlanmıştır. Seleksiyonun İlk safhasında 109 adet dikkat çeken ağaç dört sene boyunca sahada takip edilmiştir. Bu dört senenin sonunda 15 ağaç yüksek ve düzenli verimi dikkate alınarak seçilmiştir. Klonların altı sene boyunca değişik fidanlıklardaki performansı istatistiki olarak takip edilerek 1998 senesinde IRTA i-18 adı altında pazara sunulmuştur.

Zeytinyağında ortalama (%2571) oleik asit, (%2511) linoleik asit vardır. Düşük Polyfenois (Kafeik asitte 170ppm) miktarı vardır. Tadı meyvemsi ve tatlıdır, badem, yeşil muz ve domates aroması bulunur.

Yüzyıllardır zeytinyağı endüstrisi geleneksel metodlarla üretim ve hasat yapmıştır. Bugün artık büyük düşünebilen girişimciler yüksek verimli, erken verime yatan, yoğun dikimi yapılabilen ve de makine ile hasatı yapılabilen çeşitleri keşfetmişlerdir. Böylelikle zeytin yetiştiriciliği yüksek teknoloji ile tanışmıştır. Ülkemiz için yeni olan bu zeytincilik yöntemi, uzun yıllardır İspanya, Italya, Arjantin, Avustralya gibi önemli zeytin bölgelerinde yapılmaktadır.

Bu çeşitle kurulan bahçelerde mantık, erken verime yatan ağaçlar, verimli hasat ve esas önemli unsur mükemmel kalitede bir zeytinyağıdır.

 

Tüplü Zeytin Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Tüplü zeytin fidanları bahçelerden alınan çeliklerin köklendirme seralarından köklendirilerek torbalara alınması veya harap zeytinlere aşılama yöntemi ile elde edilmektedir.Domat, sarıulak gibi çelikle üretimi zor olan çeşitlerde aşılama yöntemi kullınılmaktadır.

 

Tüplü Zeytin Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Tüplü zeytin fidanları fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

 

Tüplü Zeytin Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü  zeytin fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen tüplü zeytin fidanı çeşitlerinden bazıları  ayvalık zeytini, gemlik zeytini , domat zeytini, sarıulak zeytini, memecik zeytini, arbequina zeytini, eşek zeytini gibi çeşitlerdir.

 

Tüplü Zeytin Fidanlarını  Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Tüplü zeytin fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde  bekletebilirsiniz.Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton  zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

 

Tüplü Zeytin Fidanlarında  Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli-Nasıl Ekilmeli-Dikilmelidir?

Tüplü Zeytin fidanı  çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü zeytin  fidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu  çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

 

Tüplü Zeytin Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Tüplü zeytin fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

 

Tozlayıcı Zeytin Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı zeytin fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan zeytindeki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan zeytin fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan zeytin çeşitleride meyve vermektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.Zeytin fidanında tozlayıcı gereksini genelde yoktur.

 

2 Yaşlı Dikilen Tüplü Zeytin Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen tüplü zeytin fidanından  1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

 

Tüplü Zeytin Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü zeytin fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmaktadır.

 

Satışta Olan Tüplü Zeytin Fidanlarının Yaşı Nedir?  ve Tüplü Zeytin Fidanları Nasıl Ambalajlanıp Gönderilmektedir?

 

Satışta olan tüplü zeytin fidanlarının yaşı 1 yada 2 olup sadece tüplü fidan göndermek için tasarlanan özel tasarım karton kutularda gönderilmektedir.Ürünle beraber gönderilecek tüplü  fidan kutusunu, tüplü zeytin fidanların hemen yanında görebilirsiniz.Ürünlerle beraber ürün dikim klavuzları gönderilmektedir.Ürün kargoda bekleme süresi maksimum 2 haftadır.

 

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Zeytin Fidanı-Ağacı  Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Zeytin Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına  çok soğuk geçen bölgelerde  1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise  2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 5
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.