Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Tüplü 0900 Ziraat Kiraz Fidanı (Uzun Saplı Napolyon-Dalbastı)
Tüplü 0900 Ziraat Kiraz Fidanı (Uzun Saplı Napolyon-Dalbastı)
Tüplü 0900 Ziraat Kiraz Fidanı (Uzun Saplı Napolyon-Dalbastı) Tüplü 0900 Ziraat Kiraz Fidanı (Uzun Saplı Napolyon-Dalbastı)
Kategori : 0900 Ziraat
Ürün Adı : Tüplü 0900 Ziraat Kiraz Fidanı (Uzun Saplı Napolyon-Dalbastı)
Fiyat : 18,47 TL + KDV
Fiyat :
19,95 TL
(197.509 Puan)
İndirimli : 19,75 TL
Havale : 19,36 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
3,72 TL den başlayan taksitlerle!!

0900 Ziraat Uzun Saplı Napolyon

Anadolu kökenli Salihli, Akşehir Napolyonu, Uluborlu ve Dalbastı olarak bilinen ve en fazla yetiştirilen bir çeşit olup ihracatımızın %25 90’nı bu çeşit oluşturmaktadır. 0900 Ziraat Uzun Saplı Napolyon Kirazı Meyve iriliği ve diğer kalite özelliklerinden dolayı dış pazardan talep gelmektedir.Ağaçları çok kuvvetli yarı dik gelişir ve geniş taç oluşturur. Kendine uyuşmazdır.0900 Ziraat Uzun saplı Napolyon kiraz çeşidinin Meyveleri çok iri, koyu parlak kırmızı renkli, sert, gevrek, uzun saplıdır. Meyve eti sulu, çatlamaya ve taşımaya çok dayanıklıdır. Olgunlaşması Haziran ayının son haftasıdır. Dölleyicileri, Lambert, Starks Gold, Regina, B. Gaucher, Lapins, Metron Late. Noble çeşitleridir.

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü kiraz fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine  farklı aşılama yöntemleri kullanarak  yeni kiraz çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı kiraz fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı kiraz fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplü fidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı kiraz fidanı üretilmektedir.

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı tüplü kiraz fidanı kökleri saksı içerisinde olan ,anaç(çöğür) üzerine  farklı aşılama yöntemleri kullanarak  yeni kiraz çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Tüplü aşılı kiraz fidanı 2 şekilde üretilir.Bunlardan birincisi üretimin tamamen saksı içerisinde olması ile yapılan üretim ,2. si ise tüplü aşılı kiraz fidanlarının sökümün hemen ardından saksı veya plastik torba içerisinde alınmasıyla yapılan üretimdir.Tüplü fidanların torbaya alındıktan(şaşırtma işlemi) sonra belli bir adaptasyon süresinin geçmesi gerekir.Genelde 2. Yolla tüplü aşılı kiraz fidanı üretilmektedir.

 

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanı Üretiminde Kullanılan  Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Tüplü aşılı Kiraz fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak  yabani kiraz(kuş kirazı)  anacı, ,yarı bodur anaç  maxma14  anacı ,bodur anaç olarak ise phlc kiraz anacı  kullanılmaktadır.

 

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar  Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı tüplü kiraz fidanlarında kullanılan klasik anaç olarak  yabani kiraz(kuş kirazı)  anacı, ,yarı bodur anaç  maxma14  anacı, cap6 ,bodur anaç olarak ise phlc kiraz anacı kullanılmaktadır.

 

Tüplü Aşılı  Kiraz Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Tüplü aşılı kiraz fidanları fidan köklerinin hava ile teması olmadığından dolayı 12 ay boyunca dikilebilmektedir.

 

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir tüplü aşılı  kiraz fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen tüplü aşılı kiraz fidanı çeşitlerinden bazıları , erkenci  early lorry kiraz, early blomm kiraz, star giant kiraz çeşidi, starks gold(sarı kiraz) kirazı, 0900 ziraat kirazı, regina kirazı, sweet heart  kiraz, summit kiraz, kordia kirazı, sunburst  kiraz çeşitleridir.

 

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanlarını  Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Tüplü aşılı kiraz fidanlarını hava muhalefeti veya herhangi bir sebebten dolayı dikemiyorsanız ;fidanları mümkünse 4-5 güne bir sulayarak toprak zeminde  bekletebilirsiniz.Toprak zemin üzerinden bekletme şansınız yok ise beton zemin üzerinde kısa süreliğine(maksimum 10 gün) bekletebilirsiniz aksi durumda beton soğuğunu alan fidanın yaprakları dökülmeye başlayacaktır.Büyük saksılı(asgari 9 litre) fidanların beton  zemin üzerinde beklemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

 

Aşılı Tüplü Kiraz Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli-Nasıl Ekilmeli-Dikilmelidir?

Tüplü Aşılı kiraz fidanı  çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.Tüplü aşılı kiraz fidanının saksısını veya torbasını toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız.Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

 

Kiraz Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?


Kiraz Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

 

Kiraz fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

 

Aşılı Tüplü  Yabani(Kuş kirazı) Kiraz Anaçlı  Kiraz Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı yabani kiraz anaçlı tüplü kiraz fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

 

Tozlayıcı Kiraz Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı kiraz fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan kirazdeki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan kiraz fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan kiraz çeşitleride meyve vermektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

 

2 Yaşlı Dikilen Aşılı Tüplü Kiraz Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen kuş kirazı anaçlı bir tüplü aşılı kiraz fidanından  1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur fidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

 

Tüplü Aşılı Kiraz Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü aşılı kiraz fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök kiraz fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök kiraz fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

 

Satışta Olan Tüplü Aşılı Kiraz Fidanlarının Yaşı Nedir?  ve Tüplü Aşılı Kiraz Fidanları Nasıl Ambalajlanıp Gönderilmektedir?

 

Satışta olan tüplü aşılı kiraz fidanlarının yaşı 2 olup sadece tüplü fidan göndermek için tasarlanan özel tasarım karton kutularda gönderilmektedir.Ürünle beraber gönderilecek tüplü  fidan kutusunu, tüplü aşılı kiraz fidanların hemen yanında görebilirsiniz.Ürünlerle beraber ürün dikim klavuzları gönderilmektedir.Ürün kargoda bekleme süresi maksimum 2 haftadır.

 

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Kiraz Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Kiraz Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına  çok soğuk geçen bölgelerde  1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise  2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Yetiştirici Bilgileri

Üretim Miktarı; Ülkemiz 200.000 tonluk ürettim ile dünya kiraz üretiminde 2, sırada yer almaktadır. Yıllara göre 25.000 – 40.000 ton arasında değişen kiraz ihracatınız mevcut olmakla birlikte ihracatınızın 100.000–150.000 tonlar seviyelerine çıkması mümkündür.

 

İklim ve Toprak istekleri; Kirazlar; derin kumlu, tınlı topraklarda iyi gelişir. Havasız, drenajı iyi olmayan ağır bünyeli toprakları sevmez. Yapılacak toprak analizine göre anaç seçimi yapılmalıdır. Kiraz ağaçları kış dinlenme döneminde  -25, -28 ºC ye kadar olan soğuklara dayanmakla birlikte çiçekler -2,3ºC’de, küçük meyveler ise -1 ºC de zarar görürler.

Akdeniz ve Ege bölgesinin sahil kesimleri hariç ülkemizin hemen, hemen tüm bölgelerinde kiraz yetiştirilebilir. 7,2ºC’ nin altında gerekli olan kış soğuklama süreleri çeşitlere göre toplam 700- 1400 saat arasında değişmektedir. Yazları çok sıcak geçen bölgelerde kirazlarda ikiz meyve oluşumu artmaktadır.

 Anaç Kullanımı; Kirazlarda yabani kiraz (kuş kirazı) ve mahlep çöğürleri uzun yıllar anaç olarak kullanılmış ancak son yıllarda klon anaçları üzerine aşılı kiraz fidanlarının kullanımı ve klon anaçlarına olan talep hızla artmaktadır.

 Almanya’da Gissen Araştırma Enstitüsünde geliştirilen Gisela serisi; 5, 6, 7 ve 12 anaçları, Fransa‘da geliştirilen Ma x Ma serisi, Weirot ve Tabel Edabriz, İtalya’da geliştirilen CAB 6P ve E–11 anaçlarının kullanımı hızla yaygınlaşmakla birlikte Mahalep SL-64, Cold ve Mazzart F-12/1 gibi kiraz anaçları üzerine aşılı fidanlara olan talep sürmektedir. Kireçli, kumlu tınlı toprak şartlarında  ve kısıtlı sulama şartlarında Mahalep SL- 64, MaxMa anaçları ağır bünyeli topraklarda ise F 12 /1, CAB 6P, Geçirgen, derin toprak yapısına sahip sıcakların aşırı yükselmediği serin bölgelerde ise Gisela anaçları tercih edilmedir. .

 Döllenme Biyolojisi;  Kiraz çeşitlerinin önemli bir kısmı kendine kısır olup mutlaka uygun dölleyici çeşidin %25 12-15 oranlarında bahçede bulundurulması gerekir. Yeterli ürün alınabilmesi için çiçeklenme dönemi bahçede 10 dekara 3–4 adet arı kovanı bulundurulmalıdır. Aşırı meyve tutması durumunda meyveler arzulanan büyüklüğe gelmeyecekleri için ağaçlarda gövde ve ana dallarda sarsma ve silkme yaparak meyvede seyreltme yoluna gidilir.

 Önemli Çeşitler; Cristobalino, Early Burlat, Vista, Metron Premier, Metron Bigarreau, Larian, Noir De Guben, Stella, Van, Bing, Lapins, Bigarreau Gaucher, Noble, 0900 Ziraat,  Metron Late, Starks Gold, Sweet Heart, Sun Burst, Ferrovia, Gorgia, Hedelfinger, Kordia, Lambert, Noble, Regina, Techloven’ dir.

 Son yıllarda geliştirilen kendine verimli çeşitler ise; Stella, Celeste, Isabelle, Lapins, Sunburst,  Sweethart  ve New Star’dır. Ülkemizde en fazla yetiştirilen ve ihraç edilen kiraz çeşidi 0900 Ziraat olup bu çeşitte istenilen miktarda  ve kalitede ürün alınabilmesi için mutlaka Starks Gold, Lambert, Metron Late ve Bigarreau Gaucher, gibi çeşitlerin dölleyici olarak dikilmesi gereklidir.

 

Dikim Mesafeleri ve Terbiye sistemleri; Kirazlar çöğür anaçları üzerinde 6x6m ve 6x5m mesafelerinde, klon anaçları üzerinde ise 6x4 m,  5x3m Gisela 5 anacına aşılı fidanlarda ise 4x3m aralık ve mesafelerinde dikilmelidir. Bodur ve yarı bodur kiraz anaçları üzerine aşılı fidanlarla kurulan bahçelerde dekara 50-85 adet kiraz fidanı dikilebilmektedir. Bırakılacak aralıklarda topraktaki organik madde miktarı uygulanacak terbiye sistemi ve arazinin meyli de etkilidir

 Kirazlar dikine büyüme eğiliminde oldukları için ana dalların yanlara doğru açılması gereklidir. Modifiye lider terbiye bu amaca en uygun terbiye sistemdir. Bu sistemin dikimden itibaren ilk 4 yılda oluşturulması zorunludur. Yeterli budamanın yapılmaması meyvelerin küçük kalmasına  ve ağacın dikine büyümesine  neden olur.

 Hastalık ve Zararlılar; Kirazlarda, Kök Kanseri, Bakteriyel Kanser, Monilya gibi hastalıklar Yaprak Büken, Kiraz sineği önemli zararlılar arasında yer almaktadır.

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 3
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.