Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Bordo Bulamacı Nasıl Hazırlanır?

Bordo Bulamacı (BB) çok sayıda fungal ve bakteriyel hastalıklara karşı kullanılabilen bir tarım ilacıdır. Özellikle sonbaharda (yaprakların ¾’ü ya da tamamı döküldüğünde %2 dozda) ve ilkbaharda (gözler uyanmadan önce %1 dozda) meyve ağaçlarına BB uygulandığında; ertesi yıl çıkabilecek potansiyel olarak bulunan pek çok hastalığa (yaprak delen, yaprak leke hastalıkları, monilya, bakteriyel kanser, mildiyo, kara leke…) karşı etkili ve ekonomik bir mücadele ilacı olmaktadır. Sonbahar ve ilkbaharda BB kullanılmadan bazı bakteriyel hastalıklarda mücadelede tam başarıya ulaşmak mümkün değildir.

Bordo bulamacı  kullanıma hazır halde ilaç bayilerinde bulunabileceği gibi bakır, sülfat (göztaşı) ve kireç ile hazırlanıp kullanılması da mümkündür. Küçük miktarlarda ve hazırlamanın zor olduğu durumda hazır BB kullanmak daha uygundur. Ancak hazır BB kullanılması halinde kullanma dozunun önceden iyi bilinmesi gerekmektedir. Diğer bazı bakırlı ilaçlar (bakır hidroksit, bakır oksiklorit, bunların kalsiyum, kükürt, maneb ve mancozeb ile karışımları) da aynı amaca yönelik olarak kullanılabilir.Bordo Bulamacı Uygulamalarında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bordo Bulamacı ’nın hazırlanışı:

Bordo Bulamacı ’nın kullanılacak zamana göre dozları da değişmektedir. Meyve ağaçlarına sonbahar ve ilkbaharda uygulanacak koruma amaçlı genel kullanım dozları %2 ve %1’liktir. Aşağıda örnek olarak verilen %2’lik BB’nin hazırlanışı esas alınarak %1 ve diğer oranlarda BB hazırlanabilir.

%2’lik BB’nin hazırlanışı (1.000 litre için) Gerekli madde ve malzemeler:

- 20 kg. göztaşı ve 20 kg. sönmüş kireç, yeteri kadar temiz su
- 40–50 litrelik 2 adet plastik kova
- Yaklaşık 1 m. uzunluğunda ağaçtan iki adet sopa

a) 20 kg. sönmüş kireç, bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak ayran kıvamına getirilir.

b) Benzer şekilde 20 kg. göztaşı ayrı bir plastik kovaya konur ve üzerine bir miktar temiz su ilavesiyle karıştırılarak 40–50 litreye tamamlanır.

c) İlaçlama tankı (örneğin; 1 tonluk) deposuna bir miktar su (100–200 litre) konur. Bunun üzerine önce "a” maddesinde anlatıldığı şekilde hazırlanan sönmüş kireçli su tankın süzgecinden geçirilerek boşaltılır. Daha sonra ilaçlama tank deposuna "b” maddesinde açıklandığı şekilde hazırlanan göztaşı eriyiği yine tank süzgecinden geçirilerek boşaltılır.


İlaçlama tankı su ilavesiyle 1.000 litreye tamamlanır. Böylece %2 lik 1.000 litre BB hazırlanmış olur.

Meyve fidanı ve tohum denince aklan ilk gelen isim olmayı sizlere borçluyuz.Fidan ve Tohum işine herşeyden önce sevgimizi verdik.Türkiye’nin en büyük online fidan tohum satış sitesi olan E-fidancim.com’da alışverişleriniz keyfe dönüşüyor.Satışı yapılan sertifikalı aşılı meyve fidanları, tüplü ve açık kök olmak üzere 2 formda olup aşılı klasik anaçlı meyve fidanı , aşılı yarı bodur meyve fidanı , aşılı bodur meyve fidanı çeşitleri şeklindedir.Tarımsal kitapları, şifalı bitkileri,sebze fidelerini, bahçe küçük el aletlerini , kışlık ve baharlık çiçek soğanlarını ,iç mekan ve dış mekan süs bitkilerini,aşılı yediveren gül fidanı çeşitlerini, organik gübreleri , bahçe küçük el aletlerinin yanı sıra çok yıllık, iki yıllık ve tek çiçek tohumu çeşitlerini, organik sebze tohumu çeşitlerini , orman ve süs bitkisi tohumlarını ve uygun fiyatları web sitemizden bulabilir, online sipariş verebilir veya iletişim kısmındaki numaralardan bizi arayarak telefonla sipariş verebilirsiniz.100 tl üzeri siparişlerde kargo bedava ,100 tl altı siparişlerde sabit 9 tl  kargo alınmaktadır.


Google+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.