Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Açık Kök Yarı Bodur Joremini Elma Fidanı(Anaç mm106)
Açık Kök Yarı Bodur Joremini Elma Fidanı(Anaç mm106)
Açık Kök Yarı Bodur Joremini Elma Fidanı(Anaç mm106)
Kategori : Joremini
Ürün Adı : Açık Kök Yarı Bodur Joremini Elma Fidanı(Anaç mm106)
Fiyat : 12,87 TL + KDV
Fiyat :
13,90 TL
(137.610 Puan)
İndirimli : 13,76 TL
Havale : 13,49 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
2,59 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Ne Demektir?Aşılı Elma Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı yarı bodur elma fidanı ,klon elma anaçlarınafarklı aşılama yöntemleri kullanarakoluşan fidan demektir. Örneğin yarı bodur bir elma anacı olan mm106 klon anacına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi elma çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı yarı bodur elma fidanıdır.

Klasik Anaçlı Elma Fidanı İle Yarı Bodur Elma Fidanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Modern bahçeciliğin gereklerinde biride bodur veya yarı bodur fidanlardan oluşan bahçe tesisi kurmaktadır.Zira klasik anaçlı elma fidanlarında dönüme daha az fidan dikilebilmektedir.Dolayısıyla dönüm başından alacak olduğunuz meyve rekoltesi yarı bodur anaçlı elma fidanına göre daha az olacaktır.Yarı bodur elma fidanları klasik anaçlı elma fidanlarına göre daha az taç yapacağı için budama, ilaçlama ve meyve toplama maliyetleri daha az olacaktır.Yarı bodur elma fidanları klasik anaçlı elma fidanlarına göre daha erken verime oturmakta , meyveleri daha standart ve kaliteli olmaktadır .Hobi meyve bahçesi tesislerinde de yarı bodur meyve fidanları kullanmak birim alandan daha iyiseviyede ve fazla çeşitte ürün almanızı sağlar.

Yarı Bodur Elma Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Yarı Bodur Elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar genelde mm106 ve mm111 şeklindedir.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı ÜretimindeKullanılan Anaçlar Nedir?

Yarı Bodur açık kök aşılı Elma fidanı üretimindemm106 anacı, ve mm111 gibianaçlar kullanılmaktadır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Ne Demektir?

Açık kök aşılı yarı bodur elma fidanı ,çöğür olarak klon anaçlar kullanılmış, tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra sökülerek dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen elma fidanı demektir.

Satışta Olan Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan yarı boduraçık kök aşılı elma fidanlarının yaşı 2 dir.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Elma Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?

Aşılı açık kök aşılı yarı bodur elma fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı ilk haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök aşılı yarı bodur elma fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen elma fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendiriparazi üzerinde ambalajında çıkartarakçıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Yarı Bodur Kök Elma Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elma Fidanı çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök elma fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Elma Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Elma Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor içerikli gübreler.Hasat yapıldıktan azot , ve arkasından çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Elma fidanı dikerken Leonardit kökenli organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri kullanırkan toprakla iyice karıştırarak vereniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Normal 0 21 false false false TR X-NONE X-NONE

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Anaçlı Elma Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı açık kök yarı bodur elma fidanlarını fidanlar arası 3 metre , sıralar arası 4-5 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Spur çeşitlerde ise fidanlar arası olan mesafe 1,5 metreye kadar inebilmektedir.

Tozlayıcı Elma Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı elma fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan elmadaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan elma fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan elma çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin starkinf elma fidanının tozlayıcısı golden elma çeşididir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.Profesyonel meyve bahçelerinde ise tozlayıcı mutlaka olmalıdır.

2 Yaşlı DikilenAşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı bir yarı bodur elma anacına aşılı bir elma fidanındançeşide göre 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü elma fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök yarı bodur elma fidanlarında ise Aralık ayı ile beraber satışlara başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Elma Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir elma fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen elma fidanı çeşitlerimiz, golden elma, fuji zhen aztec elma, granny smith elma, Amasya misket elma, joremini elma ,mondial gala, galaxy gala vb çeşitlerdir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Yarı Bodur Elma Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda yarı bodur elma Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır. Yetiştirici Bilgileri

Elma Üretim Miktarı:

Ülkemiz yaklaşık 2,5 milyon tonluk üretimle dünya elma üretiminde Çin, ABD ve Fransa’nın ardından 4. sırada yer almakla birlikte. elma ihracatımız 25–30 bin ton gibi çok düşük düzeylerdedir. Elma ihracatının arttırılması için dış pazarın talep ettiği çeşitlerin standartlara uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.

Elma İklim ve Toprak İsteği:

Akdeniz ve Ege bölgesinin 300- 800 m rakımlı kesimlerinde kış soğuklama ihtiyacı 7,2 ºC’ nin altında 600- 1200 saat arasında olan Jersey Mac, Vista Bella, Summer Red, Red Star, Anna, Golden Dorset, Wiliams Pride ve Gala Grubu yazlık ve güzlük elma çeşitler önerilmektedir. Geçit ve İç Bölgelerde soğuklama ihtiyacı 1500–2500 saat arasında olan, uzun süre depolanabilen kışlık çeşitlerin yetiştirilmesi önerilmektedir. Elmalar aktif kireç oranı %25 12’nin üzerinde ve ağır bünyeli toprakları sevmez.

Elma Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı:

Elma klon anaçları üzerinde 2. yıldan itibaren ürün alınmaya başlanılmakta, tam verim çağı olan 7. yaşta ise dekara 8–10 ton ürün alınabilmektedir. Tam bodur M 9 ve bu anaçtan geliştirilen Pajam 1, Pajam 2 ve EMLA 9 gibi anaçlar fitoptoraya dayanıklı olup ateş yanıklığı bakteriyel hastalığına kısmen hassastır. Bu anaçlarla 3- 3,5 m yüksekliğe kadar çıkan telli destek sistemi ile bahçeler kurulmalıdır. Tam bodur anaçlarla kurulan bahçelerde dikim sıklığı; sıralar arası, 3,5-4 m, sıra üzeri 1-1,5 m olmalıdır. Spur tip çeşitler tam bodur elma klon anaçları üzerine aşılanmamalıdır. Bodur M9 amaçları üzerinde kurulan bahçelerde dekara 166- 250 arasında, M26, M7 ve MM 106 yarı bodur klon anaçlarına aşılanan çeşitlerde dekara 65 -120 arasında, kuvvetli gelişen MM 111 klon anacında 50-85 arasında elma fidanı dikilebilir. MM 111 anacı diğer elma klon anaçlarına göre kurağa daha mukavimdir.

Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Önemli Klon Anaçlar ve Çeşitler:

Son yıllarda ülkemizde elma yetiştiriciliğinde önemli bir dönüşüm başlamış. olup; M 9, M 26, M 7, MM 106, MM 111 gibi klon anaçlarının kullanımı hızla artmaktadır. Erkenci yazlık çeşitler içerisinde; Vista Bella, Jersey Mac, Summer Red ve Williams Star yer almaktadır. Önemli güzlük çeşitler, Ruby Gala, Royal Gala, Galaxy Gala, Mondial Gala, kışlık çeşitler; Jonagold, Scarlet Spur, Red Chief, Breuburn, Fuji, Red Chief, Pink Lady, Grany Smith gibi çeşitler olup dış talebin yoğun olduğu bu çeşitlerin yetiştiriciliği hızla artmaktadır. Özellikle Grany Smith gibi güneş yanıklığına hassas olan çeşitlerle kurulan bahçelerde ağaçların üzerine ışık geçişini farklı oranlarda engelleyen örtü materyalleri önerilmektedir.

Elmada Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ve Meyve Seyreltmesi:

Elma bahçelerinde değişik doruk dallı, modifiye lider ve ince iğ gibi terbiye sistemleri uygulanmaktadır. Yeterli ürün alınabilmesi için %2510-15 oranında dölleyici çeşit bulundurulmalıdır. Standart büyüklükte ürün elde edilebilmesi için mutlaka elmalarda seyreltme yapılması zorunludur. Bir çiçek huzmesinde mevcut olan meyvelerden ortadaki ana meyve bırakılmalı, diğer meyveler kopartılmalıdır. Kimyasallarla yapılan seyreltmede tam çiçeklenmeden yaklaşık 20-25 gün sonra yapılmalıdır.

Elma Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalık ve Zararlılar; Elma küllemesi, Elma karalekesi, Monilya ve elma virüsleri önemli hastalıklar, Elma ağ kurdu, Elma iç kurdu, Elma pamuklu biti önemli zararlılar ararsında yer almaktadır.

Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Ne Demektir?Aşılı Elma Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı yarı bodur elma fidanı ,klon elma anaçlarınafarklı aşılama yöntemleri kullanarakoluşan fidan demektir. Örneğin yarı bodur bir elma anacı olan mm106 klon anacına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi elma çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı yarı bodur elma fidanıdır.

Klasik Anaçlı Elma Fidanı İle Yarı Bodur Elma Fidanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Modern bahçeciliğin gereklerinde biride bodur veya yarı bodur fidanlardan oluşan bahçe tesisi kurmaktadır.Zira klasik anaçlı elma fidanlarında dönüme daha az fidan dikilebilmektedir.Dolayısıyla dönüm başından alacak olduğunuz meyve rekoltesi yarı bodur anaçlı elma fidanına göre daha az olacaktır.Yarı bodur elma fidanları klasik anaçlı elma fidanlarına göre daha az taç yapacağı için budama, ilaçlama ve meyve toplama maliyetleri daha az olacaktır.Yarı bodur elma fidanları klasik anaçlı elma fidanlarına göre daha erken verime oturmakta , meyveleri daha standart ve kaliteli olmaktadır .Hobi meyve bahçesi tesislerinde de yarı bodur meyve fidanları kullanmak birim alandan daha iyiseviyede ve fazla çeşitte ürün almanızı sağlar.

Yarı Bodur Elma Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Yarı Bodur Elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar genelde mm106 ve mm111 şeklindedir.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı ÜretimindeKullanılan Anaçlar Nedir?

Yarı Bodur açık kök aşılı Elma fidanı üretiminde mm106 anacı, ve mm111 gibi anaçlar kullanılmaktadır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Ne Demektir?

Açık kök aşılı yarı bodur elma fidanı ,çöğür olarak klon anaçlar kullanılmış, tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra sökülerek dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen elma fidanı demektir.

Satışta Olan Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan yarı boduraçık kök aşılı elma fidanlarının yaşı 2 dir.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Elma Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?

Aşılı açık kök aşılı yarı bodur elma fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı ilk haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök aşılı yarı bodur elma fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen elma fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendiriparazi üzerinde ambalajında çıkartarakçıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Yarı Bodur Kök Elma Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Elma Fidanı çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök elma fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Anaçlı Elma Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı açık kök yarı bodur elma fidanlarını fidanlar arası 3 metre , sıralar arası 4-5 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Spur çeşitlerde ise fidanlar arası olan mesafe 1,5 metreye kadar inebilmektedir.

Tozlayıcı Elma Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı elma fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan elmadaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan elma fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan elma çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin starkinf elma fidanının tozlayıcısı golden elma çeşididir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.Profesyonel meyve bahçelerinde ise tozlayıcı mutlaka olmalıdır.

2 Yaşlı DikilenAşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı bir yarı bodur elma anacına aşılı bir elma fidanındançeşide göre 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Elma Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü elma fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök yarı bodur elma fidanlarında ise Aralık ayı ile beraber satışlara başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Elma Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir elma fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen elma fidanı çeşitlerimiz, golden elma, fuji zhen aztec elma, granny smith elma, Amasya misket elma, joremini elma ,mondial gala, galaxy gala vb çeşitlerdir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Yarı Bodur Elma Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda yarı bodur elma Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır. Yetiştirici Bilgileri

Elma Üretim Miktarı:

Ülkemiz yaklaşık 2,5 milyon tonluk üretimle dünya elma üretiminde Çin, ABD ve Fransa’nın ardından 4. sırada yer almakla birlikte. elma ihracatımız 25–30 bin ton gibi çok düşük düzeylerdedir. Elma ihracatının arttırılması için dış pazarın talep ettiği çeşitlerin standartlara uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir.

Elma İklim ve Toprak İsteği:

Akdeniz ve Ege bölgesinin 300- 800 m rakımlı kesimlerinde kış soğuklama ihtiyacı 7,2 ºC’ nin altında 600- 1200 saat arasında olan Jersey Mac, Vista Bella, Summer Red, Red Star, Anna, Golden Dorset, Wiliams Pride ve Gala Grubu yazlık ve güzlük elma çeşitler önerilmektedir. Geçit ve İç Bölgelerde soğuklama ihtiyacı 1500–2500 saat arasında olan, uzun süre depolanabilen kışlık çeşitlerin yetiştirilmesi önerilmektedir. Elmalar aktif kireç oranı %25 12’nin üzerinde ve ağır bünyeli toprakları sevmez.

Elma Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı:

Elma klon anaçları üzerinde 2. yıldan itibaren ürün alınmaya başlanılmakta, tam verim çağı olan 7. yaşta ise dekara 8–10 ton ürün alınabilmektedir. Tam bodur M 9 ve bu anaçtan geliştirilen Pajam 1, Pajam 2 ve EMLA 9 gibi anaçlar fitoptoraya dayanıklı olup ateş yanıklığı bakteriyel hastalığına kısmen hassastır. Bu anaçlarla 3- 3,5 m yüksekliğe kadar çıkan telli destek sistemi ile bahçeler kurulmalıdır. Tam bodur anaçlarla kurulan bahçelerde dikim sıklığı; sıralar arası, 3,5-4 m, sıra üzeri 1-1,5 m olmalıdır. Spur tip çeşitler tam bodur elma klon anaçları üzerine aşılanmamalıdır. Bodur M9 amaçları üzerinde kurulan bahçelerde dekara 166- 250 arasında, M26, M7 ve MM 106 yarı bodur klon anaçlarına aşılanan çeşitlerde dekara 65 -120 arasında, kuvvetli gelişen MM 111 klon anacında 50-85 arasında elma fidanı dikilebilir. MM 111 anacı diğer elma klon anaçlarına göre kurağa daha mukavimdir.

Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Önemli Klon Anaçlar ve Çeşitler:

Son yıllarda ülkemizde elma yetiştiriciliğinde önemli bir dönüşüm başlamış. olup; M 9, M 26, M 7, MM 106, MM 111 gibi klon anaçlarının kullanımı hızla artmaktadır. Erkenci yazlık çeşitler içerisinde; Vista Bella, Jersey Mac, Summer Red ve Williams Star yer almaktadır. Önemli güzlük çeşitler, Ruby Gala, Royal Gala, Galaxy Gala, Mondial Gala, kışlık çeşitler; Jonagold, Scarlet Spur, Red Chief, Breuburn, Fuji, Red Chief, Pink Lady, Grany Smith gibi çeşitler olup dış talebin yoğun olduğu bu çeşitlerin yetiştiriciliği hızla artmaktadır. Özellikle Grany Smith gibi güneş yanıklığına hassas olan çeşitlerle kurulan bahçelerde ağaçların üzerine ışık geçişini farklı oranlarda engelleyen örtü materyalleri önerilmektedir.

Elmada Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ve Meyve Seyreltmesi:

Elma bahçelerinde değişik doruk dallı, modifiye lider ve ince iğ gibi terbiye sistemleri uygulanmaktadır. Yeterli ürün alınabilmesi için %2510-15 oranında dölleyici çeşit bulundurulmalıdır. Standart büyüklükte ürün elde edilebilmesi için mutlaka elmalarda seyreltme yapılması zorunludur. Bir çiçek huzmesinde mevcut olan meyvelerden ortadaki ana meyve bırakılmalı, diğer meyveler kopartılmalıdır. Kimyasallarla yapılan seyreltmede tam çiçeklenmeden yaklaşık 20-25 gün sonra yapılmalıdır.

Elma Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalık ve Zararlılar; Elma küllemesi, Elma karalekesi, Monilya ve elma virüsleri önemli hastalıklar, Elma ağ kurdu, Elma iç kurdu, Elma pamuklu biti önemli zararlılar ararsında yer almaktadır.


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.