Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Açık Kök Yarı Bodur Iğdır Şalağı Kayısı Fidanı (Anaç Myrobolan 29c)
Açık Kök  Yarı Bodur Iğdır Şalağı  Kayısı  Fidanı (Anaç Myrobolan 29c)
Açık Kök  Yarı Bodur Iğdır Şalağı  Kayısı  Fidanı (Anaç Myrobolan 29c)
Kategori : Şalak
Ürün Adı : Açık Kök Yarı Bodur Iğdır Şalağı Kayısı Fidanı (Anaç Myrobolan 29c)
Fiyat : 17,50 TL + KDV
Fiyat :
18,90 TL
(187.110 Puan)
İndirimli : 18,71 TL
Havale : 18,34 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
3,52 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Iğdır Şalağı Kayısı Çeşidi ve Özellikleri

Aşılı yarı bodur Iğdır Şalağı Kayısı fidanı, yarı bodur kayısı fidanı üretiminde kullanılan klon anaçlar aşı yapılarak üretilmektedir.Iğdır Şalağı Kayısı yemesi cok güzel olan etli ve uzun yola dayabilen meyveleri iri olan bir kayısı çeşididir.Iğdır Şalağı Kayısı çeşidinin dikimi yapılacak olan arazinin yüksem rakımda olması idealdir.Ağaç gelişimi hızlı olaup yetişkin bir ağaçtan 150-200 kg meyve almak mümkündür.

Aşılı Yarı Bodur Kayısı Fidanı Ne Demektir?Aşılı Kayısı Fidanı Nasıl Elde Edilir-Üretilir?

Aşılı yarı bodur kayısı fidanı ,klon kayısı anaçlarına farklı aşılama yöntemleri kullanarak oluşan fidan demektir. Örneğin yarı bodur bir kayısı anacı olan myrobolan 29c klon anacına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi kayısı çeşitlerininaşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı yarı bodur kayısı fidanıdır.

Klasik Anaçlı Kayısı Fidanı İle Yarı Bodur Kayısı Fidanı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Modern bahçeciliğin gereklerinde biride bodur veya yarı bodur fidanlardan oluşan bahçe tesisi kurmaktadır.Zira klasik anaçlı kayısı fidanlarında dönüme daha az fidan dikilebilmektedir.Dolayısıyla dönüm başından alacak olduğunuz meyve rekoltesi yarı bodur anaçlı kayısı fidanına göre daha az olacaktır.Yarı bodur kayısı fidanları klasik anaçlı kayısı fidanlarına göre daha az taç yapacağı için budama, ilaçlama ve meyve toplama maliyetleri daha az olacaktır.Yarı bodur kayısı fidanları klasik anaçlı kayısı fidanlarına göre daha erken verime oturmakta , meyveleri daha standart ve kaliteli olmaktadır .Hobi meyve bahçesi tesislerinde de yarı bodur meyve fidanları kullanmak birim alandan daha iyi seviyedeve fazla çeşitte ürün almanızı sağlar.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Kayısı Fidan Üretiminde KullanılanAnaç ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılananaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Kayısı fidanı üretiminde kullanılan anaç genelde myrobolan 29 c anacıdr.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Kayısı Fidanı ÜretimindeKullanılan Anaçlar Nedir?

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Kayısı fidanı üretiminde myrobolan anaçları kullanılmaktadır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Aşılı Yarı Bodur Kayısı Fidanı Ne Demektir?

Açık kök aşılı yarı bodur kayısı fidanı ,çöğür olarak klon anaçlar kullanılmış, tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra sökülerek dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen kayısı fidanı demektir.

Satışta Olan Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Kayısı Fidanının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan kök aşılı yarı bodur kayısı fidanlarının yaşı 2 dir.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Kayısı Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?

Aşılı açık kök kayısı fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı ilk haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Kayısı Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök aşılı yarı bodur kayısı fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen kayısı fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Yarı Bodur Kayısı Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yarı bodur kayısı fidanı çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök kayısı fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kök budaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Kayısı Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?
Kayısı Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.
Kayısı fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.
 Kayısı  Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Kayısı  Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içkayısı li gübreler.Hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Kayısı  fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırkan toprakla iyice karıştırarak vereniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Aşılı Açık Kök Yarı BodurAnaçlı Kayısı Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı yarı bodur açık kök kayısı fidanlarını fidanlar arası 3 metre , sıralar arası 4-5 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

Tozlayıcı Kayısı Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı kayısı fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan kayısıdaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan kayısı fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan kayısı çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin şalak kayısı fidanının tozlayıcısı olarak al kayısı ve şekerpare kayısı kullanılabilmektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.Profesyonel meyve bahçelerinde ise tozlayıcı mutlaka olmalıdır.

2 yaşlı Dikilen Yarı Bodur Aşılı Kayısı Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen bir yarı bodur kayısı anacına aşılı yarı bodur bir kayısı fidanından çeşide göre 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 4. Yıldan sonra olmaktadır.

Açık Kök Aşılı Yarı Bodur Kayısı Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü kayısı fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök kayısıfidanlarında ise kasım ayı ile beraber satışlara başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Kayısı Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir kayısı fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen kayısı fidanı çeşitlerimiz, aldeniz kayısı, Çağatay kayısı , ninfa kayısı, trintina kayısı, bebeco kayısı, roksana kayısı, şalak kayısı, Karacabey kayısı, soğancı kayısı, hasanbey kayısı, hacı haliloğlu kayısı, ziraat şekerparesi, yerli şekerpare vb çeşitlerdir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Yarı Bodur Kayısı Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda yarı bodur kayısı Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adınaçok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Kayısı Yetiştiriciliği

Üretim Miktarı ve Ticareti; Ülkemiz 20'lik payla ilk sırada yer ülkemizi İran, İtalya, Pakistan ve İspanya izlemektedir Alırken kayısı üretiminde%25 500,000 üretim miktarı ile dünya tonluk yaklaşık. Dünya taze kayısı ihracatında Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve ABD ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya kuru kayısı üretiminde Ülkemizin payı%25 70'ler düzeyindedir. Taze kayısı ihracatının Arttırılması için dış pazarın talep ettiği sofralık çeşitlerin standartlara uygun olarak Yetiştirilmesi gerekmektedir. Ülkemizin özellikle iklim avantajlarını kullanarak Akdeniz ve Ege bölgeleri sahil bantlarında ihracata yönelik sofralık Erkenci kayısı üretimini artırmasında yarar vardır.

Kayısı Yetiştiriciliğinde İklim ve Toprak İsteği

Kayısı yazları sıcak ve düşük Kışları ise uzun ve yağışlı olan yerleri sever. Malatya yöresi bu nedenle kayısı yetiştiriciliği için ideal bir bölgedir. Kayısı ağaçlarının tomurcukları kışın -25 ° C 'ye kadar dayanmakla birlikte şeftalilere göre dayanımları daha zayıftır. Kayısı çiçekleri erken dönemde çiçek açtıkları için bazı bölgelerde ilkbahar geç donlarından zarar görürler. Çiçekleri -2,2, -2,5 ° C'ye, küçük meyveler ise; -0,5-0,8 C ° 'ye kadar dayanır. Sahil kesimlerinde kayısılarda Çil (kızıl leke), külleme gibi Mantarı hastalıklar görülebilir. Gerekli toplam sıcaklığın yerlerde kayısılar tam olgunlaştığında safra tatlanmamakta, ekşi olmaktadır tamamlanmadığı. Kayısılarda soğuklama ihtiyacı Japon erikleri ve bademden fazla, armut ve elmalara göre daha azdır. Ege ve Akdeniz bölgelerinde sofralık Aprikoz ve Hacihaliloğlu çeşitleri soğuklama sürelerini tamamlayamaz. Soğuklama ihtiyacı (7,2 ° C 'nin altındaki toplam süre) çeşitlere 600 ile 1.600 saat arasında değişmektedir göre.Kayısı geçirgen organik maddesi zengin, iyi havalanan, sıcak bünyeli tınlı, tınlı Kireçli toprakları sever. Nemli, ağır bünyeli, kirli toprakları ise sevmezler. Kirece dayanımı bademle eşdeğer olup şeftaliden fazladır.

Bahçe Tesisi, Anaç Kullanımı ve Önemli Çeşitler

Kayısılarda kurulacak Bahçelerde çöğür anacı kullanılmışsa aralık Dikim Mesafeleri; 7x7m, 8x8m olarak, Klon anacı kullanılmışsa 5x5m yada sıra üzeri 4m, sıralar arası 5m olarak uygulanabilir.

Kayısı çeşitlerinin önemli bir kısmı kendine verimli olmakla birlikte bazı çeşitlerde kendine uyulmazlık belirleniştir. Bahçe tesisinde ana çeşitle aynı dönemde çiçeklenen dölleyici çeşidin%25 10-15 oralarında bahçeye dikilmesinde yarar vardır.

Kayısılarda en çok kayısı ve zerdalilerin tohumları ANAÇ olarak kullanılmakladır. Bu anaçlar kurak koşullara ve nematodlara dayanıklıdır. Myrobalan erik çöğürleri ile Myrobalan 29-C, Saint Julien A, Saint Julien 655 / 2 ve Myrobalan GF 31 Klon anaçları özellikle ağır bünyeli ve nemli topraklarda kullanılmaktadır. Önemli sofralık çeşitler Ninfa, Aurero, Precoce Thirinte, P. Colomer, Beliana, Perfection, Roxana, Goldrich, yerli Çeşitlerimiz, Hacihaliloğlu, Tokaloğlu, Şekerpare, Soğancı, Çöloğlu, Hasanbey, Alyanak, Şam, Kabaaşı, Aprikoz ve Karacabey'dir.

Kayısı Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ve Budama; Kayısılarda Ağaçlar kuvvetli gelişir ve yayvan taç oluşturur bu nedenle kayısılarda genellikle GOBLE terbiye sistemi uygulanmaktadır. Bu sistemde güneşlenme ve meyvelerin renklenmesi daha iyidir Aşırı güneşlenmenin olduğu. yerlerde değişik doruk dalli terbiye sistemi uygulanmalıdır. Kayısı diğer sert çekirdekli meyvelerden Şeftali, erik, kiraza göre daha az Budama ister. Verime yatmış kayısılarda aşırı Budama kurumalara neden olabilir. Özellikle ilk yıllarda haziran ayının ilk iki haftası yapılacak yaz budaması ağaca verilecek terbiye sistemi açısından önemlidir. Meyve oluşumu 2 3 dallarda olduğu için bu dalcıkların budamada korunmasında yarar vardır

Kayısı Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlılar; Kök çürüklüğü, Monilya, Apofleksi, (geriye doğru ölüm), Sarka (Erik Pox), Çil (yaprak delen-kızıl leke, zam hastalığı, önemli hastalıklar arasında yer almaktadır. Yaprak Bitleri, yazıcı Böcekler, tomurcuk tırtılları, Akdeniz Meyve sineği, önemli zararlılar arsında yer almaktadır.

 


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.