Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Açık Kök Siyah Tokat 3 Frenk Üzüm Fidanı
Açık Kök Siyah Tokat 3 Frenk Üzüm Fidanı
Açık Kök Siyah Tokat 3 Frenk Üzüm Fidanı
Kategori : Tokat3 Frenk Üzümü
Ürün Adı : Açık Kök Siyah Tokat 3 Frenk Üzüm Fidanı
Fiyat : 18,74 TL + KDV
Fiyat :
20,24 TL
(200.406 Puan)
İndirimli : 20,04 TL
Havale : 19,64 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
3,77 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Tokat 3 Frenk Üzümü Çeşidi ve Özellikleri

Siyah Tokat 3 Frenk üzümü fidanı, aşı veya çelik yöntemi ile üretilmektedir.Tokat 3 Frenk Üzümünün büyük top salkımlı siyah renkli meyveleri iridir.Bursa yöresinde olgunlaşma haziran ayı sonunda ortasında başlar Ağustos ayı sonunda biter.Meyveleri tatlı olup dayanıklı ve verimli bir çeşittir.

Frenk üzümü Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Frenk üzümü fidanı üretimleri genellikle çelikle veya dip sürgünlerden olmaktadır.Anaç olarak belirlenen çeşitten alınan çelikler(dallar) özel köklendirme alanlarında uygun koşullarda köklendilir ve satışa sunulur.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Frenk üzümü Fidanı Ne Demektir?

Açık kök frenk üzümü fidanı , uygun çelikleme yöntemleri ile tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Aralık-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen frenk üzümü fidanı demektir.

Açık Kök Frenk üzümü Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Açık kök frenk üzümü fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Aralık ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Frenk üzümü Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir frenk üzümü fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen frenk üzümü fidanı çeşitlerinden bazıları , golyat üzümü çeşitleri, tokat 3 frenk üzümüi, raskopvilkan üzümü,tarabya frenk üzümü gibi çeşitleridir.

Açık Kök Frenk üzümü Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök frenk üzümü fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen frenk üzümü fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Frenk üzümü Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök frenk üzümü fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kökbudaması yapıldıktan sonra tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Frenk Üzümü Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Frenk Üzümü Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Frenk Üzümü fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Açık Kök Frenk üzümü Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Frenk üzümü fidanlarını genel olarak ,fidanlar arası 2,50 metre , sıralar arası 2,50 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Bazı çeşitlerde dikim mesafesi daha az olmaktadır.

Tozlayıcı Frenk üzümü Fidanı Ne Demektir?

Frenk üzümü fidanında bilenen herhangi bir tozlayıcı yoktur.Sadece tarabya çeşidinde tozlayıcı ihtiyacı bulunmaktadır.

Dikilen Frenk üzümü Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen bir frenk üzümü fidanından aynı yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir. Tam verime oturması 5 seneyi bulmaktadır.

Frenk üzümü Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü frenk üzümü fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök frenk üzümü fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök frenk üzümü fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Frenk üzümü Fidanlarının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan frenk üzümü fidanlarının yaşı 1’ dir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Frenk üzümü Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Frenk üzümü Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adınaçok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Frenk Üzümğü Yetiştiriciliği

Frenküzümü yetiştiriciliğinde çok sıcak, kurak ve sisli yerlerin dışındaki bölgeler, iklim özellikleri bakımından büyük zorluklar çıkarmamaktadır. Soğuklara karşı dayanımı diğer üzümsü meyvelere oranla daha fazladır. Yalnız siyah Frenküzümleri sert kışlara biraz hassastır. İlkbahar don tehlikesinin olduğu bölgelerde Frenküzümü yetiştiriciliği oldukça risklidir. Üzümsü meyveler içerisinde en erken çiçek açan tür olduğundan, -2 oC veya -3 oC’ye düşen sıcaklıklarda çiçekleri zarar görebilmektedir. Çiçeklenme devresinde uygun olmayan hava şartları silkmeye neden olmaktadır.

Kırmızı Frenküzümleri dikimden 4 sene, siyah Frenküzümleri ise 4-5 sene sonra tam verime geçmektedirler. İyi bir bakımla bunların ömürleri 12-15 sene hatta 20 seneye kadar çıkabilmektedir. İlk ürünlerini ise dikimden sonraki 2. veya 3. yıl içerisinde almak mümkündür. Ortalama olarak dekardan 600-1200 kg arasında ürün alınabilmektedir.

Üzümsü meyvelerin tat, koku, vitamin ve diğer biyokimyasal özellikleri insan sağlığı açısından çok değerlidir. Frenk üzümü ise vitaminlerin bulunuşundan çok önce insanlar tarafından soğuğa mukavemet kazandırdığı gerekçesiyle tüketilmekteydi. (Alim GÖKTAŞ Zir.Yük.Müh.)

Frenk üzümü botanik anlamda asıl üzümler grubuna girmektedir. Bitkilerin gövde özelliklerine göre yapılan sınıflandırmada ise, çalımsı gövdeliler grubuna dahildirler (Ağaoğlu 1986).

Frenk üzümü Rosales takımının Saxifragaceae familyasının Ribes cinsine girmektedir. Ribes cinsine ait ilk bilimsel çalışmayı Janczewski (1904) yapmış, bunu Berger (1924) takip etmiştir.

Ribes cinsi dört alt cinse ayrılmaktadır. Bunlar; Berisia, Ribesia, Coreosma ve Grossularia alt cinsleridir (Bauer ve ark. 1962). Frenk üzümleri Ribesia ve Coreosma alt cinsleri içinde bulunmaktadırlar. Ribesia alt cinsine ait türler kırmızı ve beyaz frenk üzümlerini, Coreosma alt cinsine ait türleri ise siyah frenk üzümlerini içermektedir (Ağaoğlu 1986). Türkiye'de frenk üzümünün beş türü olduğu; bu türlerin, Siyah meyveli frenk üzümü (Ribes nigrum L.),

Doğu Karadeniz frenk üzümü (Ribes orientalis L.), Alp frenk üzümü (Ribes alpinum L.) ve Kafkas frenk üzümü (Ribes biebersteinii Berl. Ex. Dc.), ile peyzaj planlamasında kullanılan ve süs bitkisi olarak yetiştirilen Ribes rubrum olduğu belirtilmektedir (Davis 1972, Kayacık 1975).

Samsun Çarşamba ovası koşullarında 2000-2006 yılları arasında Red Lake, Rovada, Tokat 4, Tokat 2, Tokat 3 ve S. Nigrum frenk üzümü çeşitlerinin bitki özellikleri, pomolojik özellikleri ve fenolojik gözlemleri incelenmiş ve yöreye en uygun Frenk üzümü çeşitleri saptanmaya çalışılmıştır (Kaplan ve Akbulut 2007). Isparta (Eğirdir) yöresinde 1999-2003 yılları arasında Rosenthals, Silvergieter, Tokat 1, Bursa Kırmızısı, Tokat 2, Tokat 3 ve Tokat 4 frenk üzümü çeşitlerinin fenolojik gözlemleri ve bitkisel özellikleri incelenmiş yöre için en uygun çeşitler belirlenmiştir (Göktaş ve ark. 2007).

(ribes rubrum):

Taşkırangillerden; bir çalıdır. Yemişi uzun salkım şeklinde olup, taneler, ufak ve kırmızıdır. Tadı mayhoştur. 150 kadar türü vardır. Daha çok şurubu yapılarak kullanılır. İçeriğinde organik asitler vardır.

Kullanıldığı yerler:

İştah açar, hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürür, vücuda rahatlık verir. Böbreklerdeki taşların düşürülmesine yardımcı olur. Karında toplanan suyu söker. Karaciğer şişliğini giderir. Sarılığı giderir. Romatizma ve mafsal kireçlenmelerinde de faydalıdır. Sindirim yollarındaki iltihapları temizler. Şurubu, çok besleyicidir. TARIM BİLİMLERİ DERGİSİ 2007, 13 (3) 293-298 ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ

Frenk Üzümü Dikim ve Budaması

Çoğunluğu kışın yaprağını döken, bâzıları da her zaman yeşilliğini muhafaza eden bodur çalılardır. Kökleri saçak şeklinde olup, fazla derine inmezler. Dalları zayıftır. Her sene dipten yeni sürgünler meydana getirir. Meyveleri küçük salkımlar hâlindedir. Salkımlar üzerinde tâneler yuvarlak ve çok parlak renklidir. Kabuk yarı saydam olduğundan, tânenin içerisindeki çekirdek fark olunabilir.

Meyveler mayhoş ve tatlıdır. Frenküzümü mahsûlünü dâima genç sürgünler üzerinde verir (budamada bu hususa dikkat etmelidir). Yaprakları el biçimindedir. Frenküzümü en iyi şekilde mutedil iklimlerde yetişir. Fazla rutûbetli ve fazla kuru toprakları sevmez. İlkbaharda erken uyandıkları için, dikimi sonbaharda yapmak iyi netice verir. Bahçe zirâatinda frenküzümü, 1,20x1,40 m(en düşük dikim mesafesi)tavsiye edilen siyah frenküzümünde (Tokat3) 1.70mx220m aralık ve mesâfeyle dikilmelidir. Budanmayan frenk üzümleri iyi mahsul vermezler. Onun için yaşlı dalları budanır. Genç sürgünleri yerlerinde bırakarak iyi bir aralama yapmak gerekir. Köklerden süren piçleri kesip atmalı, ortada olanlarından bir veya iki tanesini bırakmalıdır. Bırakılan bu sürgünler fidanı gençleştirir.

Bunlardan en makbulü büyük tâneli kırmızı frenküzümüdür. Bu üzüm çeşidi tesirlidir ve suyu çoktur. Şurup yapmaya elverişlidir. Frenküzümlerini iyice olgunlaştırdıktan sonra toplamalıdır. Türkiye'de yetiştigi yerler ise hemen hemen bütün bölgelerde.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.