Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Açık Kök Tastired Şeftali Fidanı
Açık Kök Tastired Şeftali Fidanı
Açık Kök Tastired Şeftali Fidanı
Kategori : Tastired
Ürün Adı : Açık Kök Tastired Şeftali Fidanı
Fiyat : 14,33 TL + KDV
Fiyat :
15,48 TL
(153.212 Puan)
İndirimli : 15,32 TL
Havale : 15,01 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
2,88 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Tastired Şeftali Çeşidi ve Özellikleri

Tastired Şeftali çeşidinin ağaçları güçlü gelişir ve yarı yayvan büyür, sık ve ince dal oluşturur. Meyve oval olum zamanına göre en iri çeşit özelliğini taşır. Meyve kabuğu üst rengi kırmızı, et dokusu sert, meyve eti sarı renkli, tatlı, gevrek ve lezzetlidir. Tastired Şeftalinin soğuklama süresi 500-400 saat olan bu çeşit Akdeniz sahil kesimi için önerilmekte olup hasat olumu Francoise çeşidinden 5 gün öncedir.

Aşılı Şeftali Fidanı Ne Demektir-Aşılı Şeftali Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Aşılı şeftali fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni şeftali çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Örneğin Kasım ayından sonra toprağa atılan şeftali çekirdeklerinden bahardafilizlenen bitki delice , yabani veya harap bir şeftali fidanıdır.Çöğür olarak adlandırılan bu yabani şeftali fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi şeftali çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı şeftali fidanıdır.

Şeftali Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılananaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Şeftali fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani şeftali anacı, nemeguard anacı ,yarı bodur gf677 anacı, cadaman anacı ve garnem anacı kullanılmaktadır.

Aşılı Şeftali Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı şeftali fidanlarında kullanılan anaç yabani şeftali anaçlı şeftali fidanlarıdır. Yarı bodur şeftali fidanı üretiminde ise gf677 anacı, cadaman anacı ve garnem anacı kullanılmaktadır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Şeftali Fidanı Ne Demektir?

Açık kök şeftali fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen şeftali fidanı demektir.

Aşılı Açık Kök Şeftali Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı açık kök şeftali fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Şeftali Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir şeftali fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen şeftali fidanı çeşitlerinden bazıları , erkenci flored şeftali, fransuva şeftali , transvalia şeftali, elegant lady şeftali , hale şeftali gibiçeşitleridir.

Açık Kök Şeftali Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök şeftali fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen şeftali fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Şeftali Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök şeftali fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kökbudaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Şeftali Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?
Şeftali Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Şeftali fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Aşılı Açık Kök Klasik Anaçlı Şeftali Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı klasik anaçlı şeftali fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Dikim mesafesi yarı bodur fidanlar arası 3-4 sıralar 4-5 metre olabilmektedir.

Tozlayıcı Şeftali Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı şeftali fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan şeftalidaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan şeftali fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan şeftali çeşitleride meyve vermektedir. Şeftali çeşitlerinin hemen hemen çoğu kendine verimli çeşitlerdir.

Dikilen Şeftali Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani klasik anaçlı bir şeftali fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur şeftalifidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Şeftali Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü şeftali fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök şeftali fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök şeftali fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Şeftali FidanlarınınYaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan şeftali fidanlarının yaşı 2 dir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Şeftali Fidanı-AğacıYetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Şeftali Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adınaçok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır. Şeftali Yetiştiriciliği Bilgileri

Şeftali Yetiştiriciliğinde Toprak ve İklim İstekleri;

Şeftali ve nektarinlerde ana dal ve gövdeleri - 20ºC’ye kadar dayanmakla birlikte erken ilkbaharda -2,,4 ºC de çiçekler zarar görürler. Genç meyveler çiçeklere göre donlara daha hassastır. Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 800 m rakıma kadar olan yerlerde şeftali yetiştirilebilir. Soğuklama istekleri 350-1300 saat arasında değişmektedir. Şeftali yetiştiriciliği için ağır olmayan, drenaj sorunu bulunmayan, kumlu-tınlı, alüvyal, PH’sı 6,5-7,5 arasında olan topraklar en uygun topraklardır.

Şeftali Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı;

Şeftali ve nektarinlere bazı çeşitlere ait tohum çöğür anaçları, Nemaguard ve GF-305 gibi nematoda dayanıklı, tohum anaçları kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle namatod sorunu olan ve aktif kireç oranının %25 10 ‘un üzerinde olduğu topraklarda GF 677, GF 557, Gadaman, GN -15 ve GN -22 şeftali badem melezi anaçlar kullanılmaktadır. Bu anaçlar kısıtlı sulama koşullarında gelişebildikleri gibi kök ur nematoduna da dayanıklıdır.

Ağır bünyeli topraklarda (su tutma kapasitesi %25 70‘in üzerindeki topraklar) şeftali yetiştirilecekse Myrobalan 29-C, Marianna, Saint Julien-A MR.S- 2/5 erik klonanaçları ile erik şeftali melezi Citation klon anacı üzerine aşılı fidanlarla bahçeler tesis edilmelidir. Ancak bazı şeftali çeşitlerinde erikler üzerinde uyuşmazlık görülebilmektedir. Şeftali çöğürleri üzerinde 6x5m, 5x5m, GF 677 ve Gadaman şeftali badem anaçları üzerinde 5x4m, Myrobalan 29 C ve Saint Julien-A anaçları üzerinde 5x3m aralık ve mesafelerinde bahçe tesis edilmelidir.

Şeftali Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri;

Şeftalilerde açık vazo denen goble terbiye sistemi en yaygın olarak uygulanan sistemdir. Bunun dışında V, Y(tatura) ve değişik doruk dallı terbiye sistemleri uygulanmaktadır.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.