Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Acık Kök Hosui Japon(Naşi-Asya) Armudu Fidanı
Acık Kök Hosui Japon(Naşi-Asya) Armudu  Fidanı
Acık Kök Hosui Japon(Naşi-Asya) Armudu  Fidanı
Kategori : Hosui
Ürün Adı : Acık Kök Hosui Japon(Naşi-Asya) Armudu Fidanı
Fiyat : 13,32 TL + KDV
Fiyat :
14,39 TL
(142.411 Puan)
İndirimli : 14,24 TL
Havale : 13,96 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
2,68 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Hosui Japon Armud’u

Ağaçları orta kuvvette gelişir ve geniş taç oluşturur. Soğuklama süresi 550 saat olup, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde sorunsuz yetiştirtebilir. Meyvelerin yeterli büyüklüğe ulaşması için seyreltme yapılmalıdır. Meyve kabuğu altın sarısı, kahverengi zemin üzerine sarı-beyaz lentiselli (benekli) olup, az paslıdır. Meyve iri, düşük asitli, silindirik, uzun saplı çiçek çukuru derince, Meyve eti beyaz, gevrek, çok sulu ve kendine özgü aromalıdır. Orta mevsimde olgunlaşan çeşitler arasında yer alır Kosui çeşidinden 15 -18 gün sonra hasat edilir. Hasat edildiği dönemde yeme olumuna gelir.4 -5 ay süre ile soğuk hava depolarında muhafaza edilebilir.

Aşılı Armut Fidanı Ne Demektir?Aşılı Armut Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Aşılı armut fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni armut çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Örneğin Kasım ayından armut çekirdeklerini toprağa attıktan sonra baharda filizlenen bitki delice , yabani veya harap bir armut fidanıdır. Çöğür olarak adlandırılan bu yabani armut fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi armut çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı armut fidanıdır.

Armut Fidan Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılananaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Armut fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani armut anacı,yarı bodur anaç olarak ohf333 anacı, Quinceanacı , bodurlarda ise ba29 anacı kullanılmaktadır.

Aşılı Armut Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı armut fidanlarında kullanılan anaç ,armut anaçlı(Yabani armut) armut fidanlarıdır.Yarı bodur armut fidanlarında kullanılan anaç ohf33, bodurlarda ise ba29 anacıdır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Armut Fidanı Ne Demektir?

Açık kök armut fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra sökülerek dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen armut fidanı demektir.

Satışta Olan Armut Fidanının Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan armut fidanlarının yaşı 2 dir

Aşılı Açık Kök Armut Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?

Aşılı açık kök armut fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Açık Kök Armut Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök armut fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen armut fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsaade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Armut Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök armut fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kökbudaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Aşılı Açık Kök Klasik Anaçlı Armut Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı klasik anaçlı armut fidanlarını fidanlar arası 4 metre , sıralar arası 5 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

Armut  Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Armut  Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içarmut li gübreler.Hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Armut  fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırkan toprakla iyice karıştırarak vereniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Tozlayıcı Armut Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı armut fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan armutdeki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan armut fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan armut çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin deveci armut fidanının tozlayıcısı Ankara veya williams armut çeşididir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

Dikilen Armut Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen bir yabani armut anacına aşılı bir armut fidanından 2-3 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur ve bodur anaçlı armut fidanlarında ise bu süre daha erkendir.

Armut Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü armut fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök armut fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök armut fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Armut Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com üzerinde Türkiyenin en geniş armut fidanı yelpazesi üretimi yapılmaktadır.Üretilen armut fidanı çeşitlerinde bazıları june beauty armudu, akça armudu , coscia armudu , Williams armudu , deveci armudu ,kieffer armudu , naşi(Japon armutları) armutları, bahribey armudu , Ankara armududur.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Armut Fidanı-AğacıYetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Armut Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Armut Yetiştiriciliği

Üretim Miktarı;

Ülkemiz yaklaşık 360,000 tonla dünya armut üretiminde 10.sırada, Dikim alanı olarak ise; 4. sırada yer almaktadır. Ülkemizde son yýllarda Klon anaçları üzerine aşılı fidanlarla kapama sık Dikim bahçe tesisleri yaygınlaşmaktadır. Yetiştiricilikte yaygın olarak kullanılan armut çeşitleri Williams, Santa Maria, Hacı Hamza, Haziran Güzellik, Akça ve Deveci armudu çeşitleridir

Armut Yetiştiriciliğinde Toprak ve İklim İstekleri;

Geniş Adaptasyon kabiliyeti nedeniyle armut Ülkemizin farklı ekolojik bölgelerinde yetişme imkanı bulmuştur. Armut elmaya göre soğuklara daha az dayanıklı, sıcaklık isteği daha fazla olan bir türdür. Ağır, havasız, kireç oranı yüksek alkali toprakları sevmez. Derin. organik maddece zengin, geçirgen topraklar tercih edilmelidir. Armutların 7,2 º C'nin altında toplam soğuklama ihtiyacı çeşitlere göre 800-2.100 saat arasında bulunmaktadır. Düşük soğuklama ihtiyacı olan Erkenci çeşitler Ege ve Akdeniz bölgelerinin 300-800 m rakımlı yerlerinde, diğer çeşitler ise geçit ve iç bölgelerde yetiştirilmelidir.

Armut Fidanı Üretiminde Anaç Kullanımı;

Son yıllarda geliştirilen BA -29, ohf-333, MC, Quince-A, Sydo, Farold 40, Farold 69 ve Pyro-Dwarf gibi bodur ve yarı bodur Klon anaçlarının kullanımı ile farklı toprak ve ekolojik yapılara sahip olan arazilerde sık Dikim armut yetiştiriciliği yaygın olarak yapılmaya başlanılmıştır. Kullanılacak anacın ve yetiştirilecek çeşidin seçiminde arazinin toprak analiz verileri ile o bölgenin iklim verilerinin göz önüne alınması gereklidir. Bodur anaçlar üzerinde 4x1, 2m ile 4x1, 5m, 5x2 ,5 anaçlarda yarı bodur-5x3m, arafat çöğürleri üzerinde 6x6 m, ayva çöğürleri üzerinde 4x3 m aralık ve mesafelerinde bahçe tesisi mümkündür.

Önemli Armut Çeşitleri ve Çeşit Seçimi; Akça, Etruska, Haziran Güzellik, Santa Maria, Williams, Kiefer, Abate Fetel, Comice, Konferans, Beurre Hardy, Passe Cressane, Ankara ve Deveci önemli armut çeşitleridir.

Bahçe tesisinde Erkenci, güzlük ve Kışlık çeşitlerin belirli bir oranda bulundurulması, çeşitlerin kış soğuklama ihtiyaçlarının göz önünde tutulması gereklidir. Armut çeşitlerinin kendi ile uyuşmazlığı nedeniyle%25 10-15 oranlarında dölleyici çeşide ait fidanların dikilmesi zorunludur.

Armut Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemi;

Armut yetiştiriciliğinde doruk dalli, modifiye lider, kordon terbiye sistemleri kullanılmaktadır. Yarı bodur anaçlar üzerinde sıralar üzeri kullanılarak telli destek sistemi ile kordon terbiye sistemi uygulanması ile elmalarda olduğu gibi sık Dikim bahçe tesisleri yapılmaktadır 1,2-1,5 m mesafeler ise 4-4,5 m, sıra arası.

Armut Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalık ve Zararlılar;

Ateş yanıklığı, külleme, memeli pas önemli armut hastalıklarıdır. Ervinia Amylovor adlı bakterinin neden olduğu ateş yanıklığı hastalığı armut yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli etmendir. Bu hastal sık görüldüğü bölgelerde dayanıklı, yada kısmen dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi, ayva anaçları yerine armut kökenli anaçların seçilmesi gerekir. Önemli armut zararlıları ise; arafat iç kurdu, armut yaprak piresi, armut sülüğü ve kabuklu bitleridir.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 1
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.