Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Açık Kök Ekşi Kara Dut Fidanı
Açık Kök  Ekşi Kara Dut Fidanı
Açık Kök  Ekşi Kara Dut Fidanı Açık Kök  Ekşi Kara Dut Fidanı
Kategori : Ekşi Kara
Ürün Adı : Açık Kök Ekşi Kara Dut Fidanı
Fiyat : 22,13 TL + KDV
Fiyat :
23,90 TL
(236.610 Puan)
İndirimli : 23,66 TL
Havale : 23,19 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
4,45 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Ekşi Kara Dut Çeşidi ve Özellikleri

Ekşi kara aşılı dut fidanı, dut çöğürü üzerine aşı yapılarak üretilmektedir.Ekşi Kara Dut 8-10 metreye kadar boylanabilen, yapraklarları 10-20 cm uzunluğunda ve 6-10 cm genişliğinde, alt yüzeyi tüylü, üst yüzeyi pürüzlü ve kısa sert tüylüdür.Tadı ve yemesi son derece güzeldir.Meyve ağırlığı diğer dut çeşitlerine göre biraz daha azdır.Kıyı bölgelerde dikimi yaygındır.Bazı bölgelerde ekin dudu,urum dudu şeklinde tabir edilir.

Aşılı Dut Fidanı Ne Demektir-Aşılı Dut Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Aşılı dut fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni dut çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir. Örneğin Kasım ayından sonra toprağa atılan duttohumlarından baharda filizlenenbitki delice , yabani veya harap bir dut fidanıdır. Çöğür olarak adlandırılan bu yabani dut fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi dut çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı dut fidanıdır.

Dut Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılananaç veya çöğür aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdektan yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Dut fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, yabani dut çöğürüdür.

Aşılı Dut Fidanında Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı dut fidanlarında kullanılan anaç yabani dut anaçlı dut fidanlarıdır.Yarı bodur veya bodur dut fidanı üretiminde kullanılan klon anaç uygulaması yoktur.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Dut Fidanı Ne Demektir?

Açık kök dut fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen dut fidanı demektir.

Satışta Olan Dut Fidanların Yaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan dut fidanlarının yaşı 2 dir.

Aşılı Açık Kök Dut Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı açık kök dut fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Dut Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir dut fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen dut fidanı çeşitlerinden bazıları , yediveren beyaz dut, beyaz dut, siyah dut, ekşi kara dut, Avustralya dut fidanı çeşitleridir.

Açık Kök Dut Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök dut fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen dut fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendirip arazi üzerinde ambalajında çıkartarak çıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsade etmiyorsa bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Dut Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök dut fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kökbudaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Aşılı Açık Kök Yabani Dut Anaçlı Dut Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı yabani dut anaçlı dut fidanlarını fidanlar arası 6 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.

Tozlayıcı Dut Fidanı Ne Demektir?

Dut fidanlarında genel olarak tozlayıcı kullanılmamaktadır.

Dikilen Dut Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen yabani dut anaçlı bir dut fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.

Dut Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü dut fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök dut fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök dut fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Dut Fidanı-AğacıYetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Dut Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinde yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adına çok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Dut Yetiştiriciliği

Kuzey yarı kürenin genellikle ılıman ve subtropik bölgelerinde yetiştirilmekte olan dut (Morus spp.) Urticales takımının Moraceae familyasının Morus cinsine girmektedir. Ülkemizde meyvesinden yararlanılan ve yaygın olarak yetiştirilen dut türleri Morus alba (beyaz dut), M. nigra (karadut) ve M. rubra (kırmızı veya mor dut) olmakla birlikte daha onlarca türü bulunmaktadır. Meyvecilik kültürü çok eskilere dayanan ülkemiz, dutun anavatanlarından ve doğal yayılış alanlarından olmasına karşın, bu genetik potansiyel yeterince değerlendirilememiştir. Meyve kalitesi bakımından oldukça üstün özelliklere sahip olan birçok genotip yalnızca kerestesinden yararlanmak amacıyla kesilerek yok edilmiştir. Bu nedenle 1970?li yıllarda Türkiye?nin yaklaşık 5 milyon adet dut ağacı ve 100 000 ton civarında üretimi bulunurken bugün bu rakamlar; 2.500.000 adet dut ağacına ve 50.000 ton üretime gerilemiş durumdadır.

Dut üretiminin en yoğun olduğu iller; Malatya, Ankara, Erzincan, Elazığ, Erzurum, Ordu ve K.Maraş olarak verilebilmektedir. Günümüzde taze tüketiminin yanı sıra işlenmiş ürünlerinin de besleyici özelliği sayesinde dut önemli bir potansiyele sahiptir. Yetiştiği yörelerde meyvesinden pekmez, reçel, pestil, dut ezmesi, dut kurusu, meyveli dondurma, cevizli sucuk, sirke, meyve suyu konsantresi, ispirto gibi onlarca ürün yapılmaktadır. Özellikle karadut suyu son yıllarda oldukça yaygın bir içecek haline gelmiş ve aranan bir meyve olmuştur. Dut sevilerek yenen bir meyve olmasına karşın meyvesi çok yumuşak olduğundan soğukta saklama süresi çok kısadır. Bu yüzden taze olarak tüketimi sadece hasat dönemi ile sınırlı olan bir meyvedir. Ancak, özellikle karadutlar soğuk hava depolarında bir ay süre ile veya derin dondurucularda uzun süre saklanabilmektedir. Bu durum karadutların sanayide işlenmesi için bir avantaj sağlayabilmektedir.

Dut Yetiştiriciliği

Dut iklim ve toprak koşulları bakımından çok seçici olmadığından ülkemizin hemen hemen her ilinde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Dut İklim isteği:Dut, daha çok sıcak ılıman ve bol güneşli bölgelerin bitkisidir. Türkiye'nin meyve ağacı yetiştirilen pek çok yerinde dut ağacı da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Toprak isteği: Dut ağacı, en iyi tınlı, kumlu-tınlı ya da killi-tınlı topraklarda yetişir. Toprağın pH değeri 6,5-7 olmalıdır. Özellikle dut ağacının dikildiği yerde, taban suyu toprak yüzeyine yakın olmamalıdır.

KÜLTÜREL İŞLEMLER

Toprak İşleme:

Bölgenin iklim özelliklerine bakılarak açık veya örtülü toprak işleme sistemleri kullanılabilir. Su kaynakları yeterli olduğu takdirde örtülü veya yarı-örtülü sistemlerin kullanılması tavsiye edilir. Örtülü toprak işlemede sadece aşırı boylanmış olan otlar biçilir veya özellikle ağaç altlarında yabancı ot ilaçları ile düzenli bir mücadele yapılır. Sonbahar ve kış aylarında ise bir kez toprak işleme yapılır veya hiç yapılmaz. Özellikle genç bahçelerde yabancı ot ilacı kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Sulama:

Dut ağaçları, toprağı nemli olduğu sürece iyi gelişir ve ürün verimi artar. Yaz mevsiminde, sıcak ve kurak dönemlerde ağaca iyi gelen toprak nemini korumak üzere ağaçlara sulama yapılması gerekir. Bu şekilde dut ağaçlarının ürün verimi %2550 kadar artırılabilir. Ancak ağaçlarına verilecek olan suyun kalitesi iyi olmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.

Gübreleme:

Dut ağaçlarının iyi gelişmesi ve ürün veriminin artırılması için azotlu, fosfatlı ve potaslı kimyevi kompoze gübrelerin verilmesi gerekir. Gübreleme için bahçemizde yapılacak yaprak ve toprak analizlerine göre verilecek gübre değerleri saptanır. Gübreler ilkbahar, yaz ve sonbaharda üç defada verilebileceği unutulmamalıdır. Sulama imkânının olmadığı bahçelerde ise; fosfatlı ve potaslı gübreler sonbaharda, azotlu gübreler ise ilkbaharda verilr.

Budama:

Bahçemize dikilen dut fidanları gelişmeye başlayınca şekil budamaları, ürün vermeye başladıklarında da ürün budamaları yapılmaya başlanır. Ağaçların gelişimi ve ürün vermesi bakımından budamanın doğru yapılması büyük önem taşıdığından, uygulamanın dut ağaçlarını iyi tanıyan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi yerinde olur. Özellikle beyaz ve kırmızı dut çeşitlerinin daha uzun sürgünler verdiği ve hızlı büyüdüğü, karadut tiplerinin ise daha kısa sürgünler vererek yavaş, sağlıklı ve büyük ağaçlar meydana getirebileceği düşünülerek buna uygun şekiller verilmeye çalışılmalıdır. Verim çağındaki dut ağaçlarına aşırı sert kesimler yapılarak obur sürgün oluşumuna imkân sağlanmamalıdır. Türlerin kendine has büyüme şekilleri dikkate alınarak budama ve terbiyeleri yapılmalıdır.

Hastalık ve zararlılarıyla mücadele:

Fazla bir hastalığı olmayan bu türün ağaçları özellikle ağır ve ıslak topraklarda kök ve kök-boğazı hastalıklarına karşı dikkatli olunmalıdır. Dut ağaçlarında daha çok kabuklu ve unlu bitler zarar yapmaktadır. Bu tip zararlıların yoğunluğu arttığında mutlaka hasattan sonra veya kış mücadelesi yapılmalıdır. Bazı yıllarda ağ kurtlarının zararı vb. zararlılarla teknik talimatlarda belirtildiği şekilde ilaçlı mücadele yapmaya ihtiyaç duyulabilir.

 


Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Bu ürün 5.0 puan almış, 1
kişi tarafından değerlendirilmiştir.
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.