Aşılı Sertifikalı Meyve Fidanı ,Tohum ve  Çiçek Soğanı Satışı Sitesi
Açık Kök Amasya Misket Elması Fidanı
Açık Kök Amasya Misket Elması Fidanı
Açık Kök Amasya Misket Elması Fidanı
Kategori : Amasya
Ürün Adı : Açık Kök Amasya Misket Elması Fidanı
Fiyat : 8,98 TL + KDV
Fiyat :
9,70 TL
(96.030 Puan)
İndirimli : 9,60 TL
Havale : 9,41 TL (%2.00 havale indirimi)
Adet :
1,81 TL den başlayan taksitlerle!!
Ürün stokda bulunmamaktadır.

Amasya Misket Elması Çeşidi ve Özellikleri

Aşılı Amasya Misket Elması  fidanı, klasik, yarı bodur ve bodur elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar üzeri aşı yapılarak üretilmektedir.Amasya denilince akla ilk olarak Misket elması gelir. Türkiye'nin neresinde olursanız olun, eğer mevsimiyse, mutlaka Misket elması "Amasya Elması" olarak karşınıza çıkar.Misket'in en büyük özelliği bir yıl meyve verirse diğer yıl vermemesidir. Amasya Elma Çeşidinin bir yüzü kırmızı, diğer yüzü ise sarı ila yeşilimsi bir renk taşır. İnce kabuklu, hoş kokuludur. Sert ve dayanıklıdır. Uzun süre saklanmaya elverişlidir. Amasya elmasının iki türü vardır. Daha küçük ve tatlı olanına Misket elması denir. Daha iri ve aşılı olanına ise KABAK elması adı verilir.

Aşılı Elma Fidanı Ne Demektir-Aşılı Elma Fidanı Nasıl Elde Edilir?

Aşılı elma fidanı ,anaç(çöğür) üzerine farklı aşılama yöntemleri kullanarak yeni elma çeşidinin elde edilmesiyle oluşan fidan demektir.Örneğin Kasım ayından sonra toprağa atılan elma çekirdeklerinden bahardafilizlenen bitki delice , yabani veya harap bir elma fidanıdır.Çöğür olarak adlandırılan bu yabani elma fidanına , geliştirilmiş veya doğada tesadüfen bulunan iyi elma çeşitlerinin aşılanması sonucu elde edilen fidan ,aşılı elma fidanıdır.

Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaç(çöğür) ne demektir?

Fidan üretiminde kullanılan anaç veya çöğür, aşı yapılan bitkiye denmektedir.Klasik anaçlı fidan demek o bitkinin çekirdekten yetişen bitkisine yapılan aşı ile oluşan fidan, bodur veya yarı bodur anaçlı fidan ise klon anaçlı fidanlara aşılama yöntemi ile üretilen fidan demektir.Elma fidanı üretiminde kullanılan anaçlar, klasik anaç olarak yabani elmaanacı,yarı bodur anaç mm106 anacı, bodur anaç olarak m9 anacı kullanılmaktadır.

Aşılı Elma Fidanı Üretiminde Kullanılan Anaçlar Nedir?

Satışta olan klasik anaçlı aşılı elma fidanlarında kullanılan anaç yabani elma anaçlı elma fidanlarıdır.Yarı bodur elma fidanlarında kullanılan anaç mm106 , bodurlarda ise m9 anacı kullanılmaktadır.

Açık Kök(Çıplak Köklü) Elma Fidanı Ne Demektir?

Açık kök elma fidanı , tarlada yetiştirilen , kökü direk toprakta olan fidan yaprağını döktükten sonra dikime hazır hale gelen ve belli dönemlerde(Kasım-Nisan Ayları arası) satışa sunulabilen-dikilebilen elma fidanı demektir.

Aşılı Açık Kök Elma Fidanları Ne Zaman Dikilir?-Dikilmelidir?

Aşılı açık kök elma fidanları yaprak dökümüyle beraber (Genelde Kasım ayı 1 ile 2. Haftasından itibaren) , Bölgelere ve rakıma göre Nisan ayının son haftasına kadar dikilebilmektedir.

Elma Fidanı Çeşitleri Nelerdir?

E-fidancim.com olarak geniş bir elma fidanı üretim yelpazemiz olup üretilen elma fidanı çeşitlerinden bazıları , erkenci anna elma, summer red elma, gala elma çeşitleri, fuji elma çeşitleri, golden elma, granny smith elma, joremini elma, jonagold elma, breaburn elma, pink lady elma çeşitleridir.

Açık Kök Elma Fidanlarını Dikerken Nasıl Korumalıyım-Hava Şartları Sebebiyle Dikim Yapamazsam Fidanları Nasıl Korurum?

Açık Kök elma fidanlarını dikerken kökleri hava almayacak(Rüzgar almayacak şekilde) şekilde dikmelisiniz.Size gönderilen elma fidanlarını önce köklerini su yardımıyla biraz nemlendiriparazi üzerinde ambalajında çıkartarakçıkartıp dikiniz.Fidanları hava şartları müsade etmiyorsa fidanları bir çukur açıp hava almayacak şekilde gömünüz.

Aşılı Açık Kök Elma Fidanlarında Dikerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fidan çukurlarını en, boy ve yükseklik olarak 50 cm olacak şekilde kazabilirsiniz.E-fidancim.com üzerinden gönderilen açık kök elma fidanlarında fidanı dikime uygun hale getirmek için kök ve tepe budaması yapılmaktadır.Gönderilen fidanların kökbudaması yapıldıktan sonra aşı noktasından sonra 60-70 cm tepe budaması yapılmaktadır. Fidan çukurunuza fidanı dik bir şekilde yerleştirdikten sonra fidanın aşı noktası, toprak üstünden kalacak şekilde fidan çukurunu toprakla kapatınız ve sıkıştırınız.Fidan başına 5-15 litre arasında can suyu vermeyi muhakkak veriniz.Can suyunu fidan çukurunun yarısını toprakla kapattıktan sonra 5 litre , kalan kısmını toprakla kapattıktan sonra 5 litre olacak şekilde verebilirsiniz. Daha sonra fidanın yanına destek çubuğu çakınız ve fidanı ,destek çubuğuna sekiz rakamı olacak şekilde iple bağlayınız.

Aşılı Açık Kök Yabani Elma Anaçlı Elma Fidanlarında Dikim Mesafesi Nedir?

Aşılı yabani elma anaçlı elma fidanlarını fidanlar arası 5 metre , sıralar arası 6 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.Bu dikim mesafesinde 1 er metre artırma yapabilirsiniz.

Elma  Fidanlarında Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Elma Fidanlarında gübreleme ağacın yaşına göre değişmektedir.Gübreleme yapmadan önce mutlaka toprak analizi yapılmalıdır.Örneğin Toprağınız kireçli ise mutlaka toprağınıza kükürt veriniz.Mümkünse hızlı sonuç almak için sıvı kükürt veriniz.Genel olarak Kışın Fosfor, potasyumlu karışımlı kompoze gübreler kullanabilirsiniz.Kışın kullanacak olduğunuz kompoze gübrelerin azot oranının az olmasına dikkat ediniz hatta hiç olmasın. Meyve döneminde potasyum, bor  içerikli gübreler hasat yapıldıktan azot ,  ve arkasından  çinko,bor, fosfor karışımlı gübreler  verebilirsiniz.Gübreleme yapıldıktan sonra muhakkak bolca sulama yapılmalıdır.

Elma fidanı dikerken Leonardit kökenli  organik gübreler verebilirsiniz.Bu tarz gübreler hem kök gelişiminin daha hızlı olmasını hemde toprağın ph seviyesine orta seviyeye çekerek fidanın daha  iyi beslenmesini sağlar.Bu gübreleri  kullanırken toprakla iyice karıştırarak veriniz.Köke direk uygulama yapmayınız.

Tozlayıcı Elma Fidanı Ne Demektir?

Tozlayıcı elma fidanı demek bahçedeki ana çeşit olan elmadaki çiçek dönemindeki çiçeklerin ,meyveye daha fazla dönüşmesini sağlayan elma fidanı demektir.Bir başka deyişle döllenmeyi artırmaktadır.Tozlayıcı olan elma çeşitleride meyve vermektedir.Örneğin granny smith elma fidanının tozlayıcısı golden elma kullanılabilmektedir.Tozlayıcı olmadan da tek başına dikim yapabilirsiniz fakat ağaç başına alacak olduğunuz meyve miktarı düşecektir.

Dikilen Elma Fidanı Ne zaman Meyve Verir?

Uygun koşullar altında dikilen 2 yaşlı yabani elma anaçlı bir elma fidanından 1-2 yıl içerisinde meyve görmeniz gerekir.Verime oturması ise 5. Yıldan sonra olmaktadır.Yarı bodur veya bodur elmafidanlarda ise bu süre daha erken olmaktadır.Bu bilgi 2 yaşlı fidanlar için geçerlidir.

Elma Fidanı Satışı Nasıl olmaktadır?

E-fidancim.com üzerinde tüplü elma fidanları 12 ay dikildiği için 12 ay boyunca satışı olmakta olup açık kök elma fidanlarında ise kasım ayı ile beraber açık kök elma fidanlarının satışına başlanmakta ve nisan ayı itibarı ile satışlar sona ermektedir.

Satışta Olan Elma FidanlarınınYaşı Nedir?

Aksi belirtilmediği sürece satışta olan elma fidanlarının yaşı 2 dir.

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Elma Fidanı-Ağacı Yetiştirebilirmiyim?

Ev İçerisinde , Balkonda, Terasta Saksıda Elma Fidanı-Ağacı yetiştirebilirsiniz.Yeterki güneş alan bir yer olsun.Saksıda Yetiştirmek için kullanacak olduğunuz saksı asgari ,9 litrelik bir saksı olmalıdır.Saksıda içerisinde kullanacak olduğunuz maddenin %2585 i toprak geriye kalanı ise torf olmalıdır.Ev içerisinden yetiştimek için kışın fidanların soğuklamasını almasını sağlamak adınaçok soğuk geçen bölgelerde 1 ay dışarıda ılıman bölgelerde ise 2 ay kadar dışarıda kalmalıdır.

Elma Yetiştiriciliğinde İklim ve Toprak İsteği:

Akdeniz ve Ege bölgesinin 300- 800 m rakımlı kesimlerinde kış soğuklama ihtiyacı 7,2 ºC’ nin altında 600- 1200 saat arasında olan Jersey Mac, Vista Bella, Summer Red, Red Star, Anna, Golden Dorset, Wiliams Pride ve Gala Grubu yazlık ve güzlük elma çeşitler önerilmektedir. Geçit ve İç Bölgelerde soğuklama ihtiyacı 1500–2500 saat arasında olan, uzun süre depolanabilen kışlık çeşitlerin yetiştirilmesi önerilmektedir. Elmalar aktif kireç oranı %25 12’nin üzerinde ve ağır bünyeli toprakları sevmez.

Elma Yetiştiriciliğinde Anaç Kullanımı:

Elma klon anaçları üzerinde 2. yıldan itibaren ürün alınmaya başlanılmakta, tam verim çağı olan 7. yaşta ise dekara 8–10 ton ürün alınabilmektedir. Tam bodur M 9 ve bu anaçtan geliştirilen Pajam 1, Pajam 2 ve EMLA 9 gibi anaçlar fitoptoraya dayanıklı olup ateş yanıklığı bakteriyel hastalığına kısmen hassastır. Bu anaçlarla 3- 3,5 m yüksekliğe kadar çıkan telli destek sistemi ile bahçeler kurulmalıdır. Tam bodur anaçlarla kurulan bahçelerde dikim sıklığı; sıralar arası, 3,5-4 m, sıra üzeri 1-1,5 m olmalıdır. Spur tip çeşitler tam bodur elma klon anaçları üzerine aşılanmamalıdır. Bodur M9 amaçları üzerinde kurulan bahçelerde dekara 166- 250 arasında, M26, M7 ve MM 106 yarı bodur klon anaçlarına aşılanan çeşitlerde dekara 65 -120 arasında, kuvvetli gelişen MM 111 klon anacında 50-85 arasında elma fidanı dikilebilir. MM 111 anacı diğer elma klon anaçlarına göre kurağa daha mukavimdir.

Önemli Klon Elma Anaçları ve Elma Çeşitleri:

Son yıllarda ülkemizde elma yetiştiriciliğinde önemli bir dönüşüm başlamış. olup; M 9, M 26, M 7, MM 106, MM 111 gibi klon anaçlarının kullanımı hızla artmaktadır. Erkenci yazlık çeşitler içerisinde; Vista Bella, Jersey Mac, Summer Red ve Williams Star yer almaktadır. Önemli güzlük çeşitler, Ruby Gala, Royal Gala, Galaxy Gala, Mondial Gala, kışlık çeşitler; Jonagold, Scarlet Spur, Red Chief, Breuburn, Fuji, Red Chief, Pink Lady, Grany Smith gibi çeşitler olup dış talebin yoğun olduğu bu çeşitlerin yetiştiriciliği hızla artmaktadır. Özellikle Grany Smith gibi güneş yanıklığına hassas olan çeşitlerle kurulan bahçelerde ağaçların üzerine ışık geçişini farklı oranlarda engelleyen örtü materyalleri önerilmektedir.

Elma Yetiştiriciliğinde Terbiye Sistemleri ve Meyve Seyreltmesi:

Elma bahçelerinde değişik doruk dallı, modifiye lider ve ince iğ gibi terbiye sistemleri uygulanmaktadır. Yeterli ürün alınabilmesi için %2510-15 oranında dölleyici çeşit bulundurulmalıdır. Standart büyüklükte ürün elde edilebilmesi için mutlaka elmalarda seyreltme yapılması zorunludur. Bir çiçek huzmesinde mevcut olan meyvelerden ortadaki ana meyve bırakılmalı, diğer meyveler kopartılmalıdır. Kimyasallarla yapılan seyreltmede tam çiçeklenmeden yaklaşık 20-25 gün sonra yapılmalıdır.

Hastalık ve Zararlılar; Elma küllemesi, Elma karalekesi, Monilya ve elma virüsleri önemli hastalıklar, Elma ağ kurdu, Elma iç kurdu, Elma pamuklu biti önemli zararlılar ararsında yer almaktadır.


 

Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş Google Favorilere Ekle Yahoo! Favorilere Ekle Pinterest'de Paylaş
Etiketler:
KapatGoogle+
Bu site, IdeaSoft® - Akıllı E-ticaret Paketleri ile hazırlanmıştır.